Echipa Danei Dodean, învinsă în sferturile Ligii Campionilor

TT Saint Quentin, lider în prima ligă franceză de tenis de masă, a pierdut la mare luptă manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor. Echipa arădencei Daniela Dodean-Monteiro a cedat pe teren propriu, scor 2-3, în faţa unguroaicelor de la Szekszard AC. Pe locul 44 mondial, jucătoarea noastră a încheiat confruntarea cu o victorie, 3-0 la seturi (9, 9, 8) în faţa rusoaicei Polina Mikhailova, a 42-a jucătoare a lumii şi o înfrângere, 1-3 (-5, -16, 4, -16), la Dora Madarasz, locul 78 mondial. Pentru franţuzoaice a mai punctat Ran Li Kath, 3-2 în duelul asiatic cu Ye Lin. Surpriza neplăcută a fost singaporeza Jian Zeng, a 27-a jucătoare în ierarhia mondială, învinsă cu 3-1 de Madarasz şi 3-2 de Mikhailova.
Duel cu Samara, în derby-ul francez
Returul e programat pe 10 februarie, în Ungaria, Szekszard având acum prima şansă la calificarea în careul de aşi al celei mai importante competiţii continentale inter-cluburi. Nici Eliza Samara nu a avut mai mult noroc în sferturi, echipa ei, TT Metz, cedând acasă cu acelaşi scor, 2-3, în faţa austriecelor de la Linz Froschberg. Samara, numărul 20 mondial, a pierdut unicul meci jucat, 2-3 cu Sophia Polcanova. Să mai menţionăm că Dodean şi Samara se vor înfrunta mâine în derby-ul din campionat, dintre Saint Quentin şi Metz, cele două echipe aflându-se la egalitate de puncte înaintea duelului direct.