Două puncte pierdute la Timişoara: Ripensia – UTA 1-1

Ripensia şi UTA au încheiat în această seară la egalitate, scor 1-1 (0-0), în duelul „retro” al fostelor campioane ale României. Desfăşurat într-o atmosferă dezolantă şi pe o ploaie măruntă, meciul de pe Bega – la care au asistat doar vreo 2-300 de spectatori, printre care şi o mică galerie arădeană, formată din aproximativ 40 de suporteri – a închis etapa a 16-a a Ligii a II-a. Prima parte a confruntării disputate în nocturna de pe “Dan Păltinişanu” a fost destul de disputată, cu o UTA totuşi la timonă, ceva mai insistentă pe atac. “Roş-albii” şi-au creat două ocazii rarisime în primele 45 de minute, Hlistei luând la ţintă bara, în minutele 9 şi 37, de fiecare dată mijlocaşul arădean lovind mingea cu capul. Ripensia a preferat să joace cartea contraatacului, iar Mediop, scăpat spre poartă în minutul 21, a fost bine anticipat de Grahovac. Acelaşi Mediop a fost aproape de gol cu trei minute înaintea pauzei, foarfeca spectaculoasă a atacantului gazdelor punându-l în dificultate pe portarul arădean.
“Ripi” a irosit un penalty, Hlistei – campionul ratărilor
UTA a ieşit complet schimbată în rău de la vestiare, fără atitudine, lăsând iniţiativa timişorenilor, care nu au stat prea mult pe gânduri. Activul Mediop a scăpat în minutul 50 în careu şi a fost faultat prosteşte şi inexplicabil de Grahovac. Zaluschi a ratat, însă, penalty-ul, şutând alături! UTA nu s-a trezit nici după acest episod, iar “Ripi” avea să deschidă până la urmă scorul în minutul 62, excelentul Mediop marcând dintr-o poziţie suspectă de ofsaid, cu un şut din întoarcere din marginea careului, care l-a păcălit pe Grahovac, ieşit din nou inoportun din poartă. Ripensia se putea desprinde decisiv în minutul 68, dar Dumiter, bine angajat în careu de Bobină, a ratat incredibil de la doar 5 metri, şutând defectuos. Ocaziile s-au răzbunat şi contrar cursului jocului, UTA a egalat în minutul 71, Curtuiuş marcând cu capul din 6 metri, după o centrare perfectă a lui Adili.
Ratări exasperante ale “roş-albilor”, pe final de meci
Golul i-a descătuşat total pe “roş-albi”, care aveau să domine copios până la ultimul fluier, ratând trei şanse monumentale de a lua toate cele trei puncte – două din ele în prelungiri – prin Păcurar, Curtuiuş şi Hlistei, campion al ratărilor în această seară. Două puncte scăpate printre degete de UTA, care poate ar fi meritat să câştige conform raportului de forţe din teren, numai că prima jumătate a reprizei a doua, când practic a cedat iniţiativa, a costat-o scump. UTA rămâne pe locul 13 în clasament, la doar două puncte peste linia retrogradării, iar sâmbătă dimineaţă primeşte, la Şiria, vizita celor de la ASA Târgu Mureş. Cristian Todea a început meciul în formula: Grahovac – Adili, Scutaru, Ciucă Burlă – Tănase (86 Jorza), Cârstocea – Strătilă (58 Păcurar), Hlistei, Stahl (73 Prună) – Curtuiuș.