DESCATUSARE IN PODGORIE: SOIMII PINCOTA – CS CARANSEBES 5-1

A venit şi vremea primei victorii în Liga a II-a pentru Şoimii Pîncota. Şi ce victorie! Echipa pregătită de Dan Cuedan s-a descătuşat după şase etape de secetă, la capătul unei săptămâni în care mobilizarea a fost cuvânt de ordine în Podgorie. Iar „şoimii” au cules roadele dorite astăzi, în meciul cu CS Caransebeş. Ajunşi cu cuţitul la os, arădenii au început ca din puşcă meciul cu „gugulanii” şi au lovit încă din minutul 2, atunci când Lengyel a înscris din doar doi metri, după centrarea lui Flavius Cuedan. Acelaşi Lengyel putea realiza „dubla” peste alte trei minute, dar lovitura sa de cap a trecut puţin peste poartă. Caransebeşul a echilibrat apoi disputa, ratând în minutul 21 o şansă bună, şutul din careu a lui Făiniş ocolind de puţin poarta lui Irimia.

O a doua repriză perfectă

Tot oaspeţii au fost mai periculoşi înainte de pauză, Gafiţa reluând cu capul puţin peste poartă. Descătuşarea gazdelor a venit imediat după odihnă, iar la cinci minute de la reluare conturile erau deja încheiate. În minutul 48, veteranul Bebe Mitu a marcat din şase metri, după centrarea de pe dreapta a lui Huţanu, pentru ca peste alte două minute, Alin Mihai să marcheze cu capul din 10 metri. Cu trupa lui Sorin Bălu la pământ, Pîncota a făcut chiar 4-0 în minutul 57, atunci când Huţanu a marcat şi el după centrarea nou-intratului Pantea.

Şoimii au urcat pe locul 7

Totuşi, Caransebeşul a marcat golul de onoare cu cinci minute înaintea finalului, Artean marcând la colţul scurt, din lovitură liberă de la 30 de metri. Scorul final avea să fie stabilit în minutul 87, Huţanu realizând „dubla” după o nouă centrare a activului Pantea. Acelaşi Huţanu putea, în prelungiri, să îşi desăvârşească ziua cu un hatrick, dar şutul său din careu a fost respins de pe linia porţii. Victorie cu 5-1 pentru Pîncota, la capătul unui meci perfect, iar „şoimii” urcă până pe locul 7 în seria a II-a a ligii secunde, depăşind la golaveraj chiar şi adversara de astăzi.

Pîncota: Irimia – Maghici, Lung, Lengyel, Siminic (56 Viţu) – Polgar, Cuedan, Suciu, Huţanu – Mitu (70 Dubeştean), Alin Mihai.

Caransebeş: Coca (52 Rusu) – Busu, Barbu, Goşa, Manea – Ologu, Artean, Negoescu (64 Săulescu), Făiniş (54 Dîrvaru) – Gafiţa, Suru

Arbitri: Dumitrică Omar (Craiova) – Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ), Adrian Vornicu (Botoşani).