DANIELA CHIRIAC ARBITREAZA, IN PREMIERA, LA CAMPIONATELE MONDIALE DE GIMNASTICA RITMICA

Antrenoarea secţiei de gimnastică ritmică de la CSM Arad pleacă pe 3 septembrie spre Stuttgart, acolo unde va arbitra, în premieră, la un Campionat Mondial de senioare. Arbitru internaţional, Daniela Chiriac (foto, mijloc) va repezenta Aradul şi România la cel mai înalt nivel, în perioada 7-13 septembrie: „Am ceva emoţii, fiind pentru prima oară arbitru la un Campionat Mondial. Sper să iasă bine, mai ales că este o competiţie de calificare la Jocurile Olimpice. În cursa pentru Rio de Janeiro se înscriu şi fetele noastre, Alexandra Piscupescu, care revine după o pauză competiţională şi Ana Luiza Filiorianu, aflată în primul an de seniorat”, ne-a declarat Daniela Chiriac.

Concurs internaţional la Budapesta

În altă ordine de idei, gimnastele CSM-ului au participat în week-end la un concurs al Federaţiei Internaţionale, găzduit de Budapesta, la start aliniindu-se multe sportive care vor participa la Mondiale. La senioare, Vanessa Kling a terminat pe şapte în finalele de la măciuci şi minge. La categoria junioare, Sonia Ichim s-a clasat pe locul şapte în concursul individual, fiind devansată doar de sportive din Rusia şi Belarus, în vreme ce Alexandra Bock a ocupat locul zece. În finalele pe obiecte, Ichim a ocupat locul cinci la minge şi măciuci şi locul şapte la coardă şi cerc. La nivelul B, categoria 2002, Carla Fizedean s-a clasat pe primul loc.

Repetiţie excelentă pentru Naţionale

A fost un concurs foarte benefic pentru fete în vederea Campionatelor Naţionale din toamnă. Au avut ocazia să concureze la un nivel ridicat, alături de gimnaste de mare valoare, multe participante la Campionatul Mondial. Sonia a luat pentru prima oară o notă de 15.100 la minge, sper să o ţină sănătatea, pentru că în acest an a avut destule ghinioane cu accidentările. Anul viitor sunt Europenele, important este să fie aptă 100%”, încheie Daniela Chiriac.