CUPA ROMANIEI: UTA BD SE CALIFICA LA ULTIMA FAZA, PINCOTA PIERDE LA INEU!

Meciuri dramatice, astăzi, în turul patru al Cupei României Timişoreana. Divizionarele secunde arădene au intrat şi ele în competiţie, doar una reuşind să se califice mai departe. Surpriza s-a consemnat la Ineu, acolo unde divizionara „C” s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la Şoimii Pîncota. Trupa din Podgorie a condus cu 1-0 după golul lui Issa, din minutul 10, dar zărăndanii au întors rezultatul în partea a doua, prin golurile marcate de ex-pîncotanul Huţanu, minutul 71 şi Bier, dintr-un penalty scos tot de Huţanu, în minutul 86. După ce în turul precedent a eliminat Sebişul, formaţia pregătită de Cristian Sculici se califică eroic în faza următoare a Cupei, iar la Ineu ar putea veni o echipă de Liga 1. CS Ineu a evoluat în distribuţia: Bujor – Popovici (90 Şulumberchean), Wild, Tudoroiu, Hulbăr – Bier, Kocsis, Stănaia, Filimon (88 Ciocan) – Huţanu, Mașniță (70 Tomuţ), în vreme ce Ionuţ Popa a răspuns cu: Sălăjan – Doda, Pascariu, Rusu, Siminic – Fuchs (46 Cuedan), Pavel – Leucuța (75 Gîlcă), Issa, Pirtea – Oprea (46 Ousmane).

Sub zodia penalty-urilor!

UTA BD a avut parte şi ea de un meci foarte greu la Lugoj, în fieful unei alte divizionare „C”. Arădenii au deschis scorul repede, prin Curtuiuş, în minutul 15, dar gazdele au egalat în minutul 37, gol marcat de Vlădia din penalty. Chiar şi în superioritate numerică, după ce Mînecan a fost eliminat în minutul 49, trupa lui Roli Nagy a avut mari dificultăţi, fiind salvată de Anca Trip, la o imensă şansă irosită de Miculescu după exact o oră de joc. În prelungiri, Lugojul a rămas în nouă oameni, după ce şi Ardelean a văzut al doilea galben, iar în minutul 93, la ultima fază a meciului, Curtuiuş a scos un penalty, transformat cu precizie de Szekely, scor final 2-1 pentru UTA BD, care se califică dramatic, mai departe, în Cupa României. Echipa arădeană a evoluat în formula: Anca Trip – Polgar (60 Vlad), Botiș, Manea, Filaret – Strătilă, Chindriș, Jorza (70 Sorian), Hlistei (60 Rus) – Man (70 Szekely), Curtuiuș.