CSU Craiova s-a calificat în semifinalele Cupei României

CS Universitatea Craiova s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare (0-0, după 120 de minute), pe stadionul Municipal din Drobeta-Turnu Severin.

Universitatea s-a impus la capătul unui meci foarte spectaculos, în care a jucat din minutul 63 în zece oameni, după eliminarea lui Alex Băluță.

Andrei Ivan a transformat lovitura decisivă, după ce Patrick Petre și Danu Spătaru au ratat de la Dinamo, iar Vladimir Screciu de la olteni. Gustavo, Marius Briceag, Nicușor Bancu, Nicolai Calancea, Renato Kelic și Andrei Ivan au marcat golurile Universității, iar pentru Dinamo au transformat Sergiu Hanca, Azer Busuladzic, Dan Nistor, Steliano Filip și Daniel Popa.

Craiovenii au cerut două penalty-uri în acest meci, în minutul 74, când Mihai Popescu l-a faultat pe Bancu în careu, și în minutul 100, când șutul lui Bancu a lovit mâna lui Dielna. Gazdele, de asemenea, au cerut roșu pentru Mihai Popescu (90), pentru fault în postură de ultim apărător, și al doilea cartonaș galben pentru Filip (115), pentru un fault din spate la Ivan.

În semifinale s-au mai calificat FC Voluntari și ACS Poli Timișoara.

Semifinalele sunt programate tur-retur, pe 26 aprilie și 17 mai, iar finala se va juca pe 27 mai.