CSM BUCUREȘTI, CAMPIOANA EUROPEI LA HANDBAL FEMININ

by Andreea Radu

CSM Bucureşti a câştigat trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formaţia maghiară Gyor ETO cu scorul de 29-26 (13-12, 22-22), după prelungiri şi aruncările de la 7 metri, în finala desfăşurată duminică, în Papp Laszlo Arena din Budapesta.

CSM București a condus formaţia maghiară Gyor ETO cu scorul de 13-12, la pauză.

CSM București a continuat jocul bun și în repriza a doua, când s-a desprins chiar la două goluri. Unguroaicele au revenit însă și cu 15 secunde înainte de final conduceau cu un singur gol avans. CSM București a egalat în ultimele 3 secunde și a trimis partida în prelungiri, scor 22-22.

Gyor a fost singura formație care a marcat în prima repriză de prelungiri și a dus scorul la 24-22. CSM București nu s-a dat însă bătută și în repriza secundă a reușit să egaleze, 24-24, pentru ca apoi, condusă cu un gol înainte de final, să egaleze de la 7 metri cu cinci secunde înainte de final și să trimită la lovituri de la 7 metri.

Portarul brazilian al CSM București a apărat două lovituri de la șapte metri, în timp ce bucureștencele au marcat de fiecare dată și au câștigat LIGA CAMPIONILOR la handbal feminin.