CELTIC A PIERDUT ÎN GIBRALTAR! REZULTATE DIN LIGA CAMPIONILOR

Lincoln Red Imps, campioana din Gibraltar, a reușit, marți, una dintre cele mai mari surprize din istoria modernă a calificărilor pentru Champions League, învingând cu 1-0 marele Celtic Glasgow, în manșa întâi a celui de-al doilea tur preliminar.

Celtic a avut două bare, iar unicul gol al întâlnirii de pe Victoria Stadium a fost înscris în minutul 48, de Lee Casciaro (34 de ani). Este vorba de același fotbalist care a marcat și golul naționalei din Gibraltar la Glasgow, pe terenul Scoției, anul trecut, în meciul pierdut de naționala sa cu 1-6. Peste două săptămâni, acesta va reveni la Glasgow, la returul de pe Celtic Park.

Și maltezii de la Valletta i-a dat emoții campioanei Serbiei, Steaua Roșie Belgrad. Outsiderii au condus până în minutul 66, dar câștigătoarea Cupei Campionilor Europeni din 1991 a reușit să întoarcă scorul și să învingă cu 2-1.

Au jucat și doi români în această fază: Ovidiu Hoban (Hapoel Beer-Sheva) și Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb), campioni în Israel, respectiv în Croația. Ambii au fost titulari. Mijlocașul fost schimbat în minutul 70, după ce a primit un cartonaș galben în minutul 5. Fundașul dreapta a bifat 66 de minute și a încasat și el un avertisment, în minutul 51.