CASIAN CODREAN A CONFIRMAT LA EUROPENE: „DACA O TINE TOT ASA, ARE UN VIITOR FRUMOS”

Pistolarul de la CSM Arad, Casian Codrean, a avut o prestație bună la Campionatele Europene de aer comprimat 10 metri, de la Gyor (Ungaria). În vârstă de doar 16 ani, sportivul pregătit de antrenorul emerit Ion Vasilescu a concurat la categoria seniori, pentru a forța un loc cotă la Jocurile Olimpice. Într-o companie selectă, alături de cei mai buni sportivi ai continentului, Casian – cel mai bun român în concursul de pistol aer comprimat 10 metri – a încheiat cu 572 puncte, locul 32 în calificări, la doar șapte puncte de calificarea în finală. „Casian are șanse extraordinare în următoarea perioadă. Dacă continuă tot așa, are un viitor frumos. Se pregătește bine și are un comportament impecabil. Cu acest rezultat ar fi prins finala juniorilor, dar și la seniori a făcut un concurs bun, rezultat care îi dă mare încredere „, ne-a declarat antrenorul secției de tir la CSM Arad, Gheorghe Pop, și el prezent la startul Europenelor.

Al doilea debut pentru Gheorghe Pop

Pentru mine a fost un al doilea debut la Europene, ultima oară când am concurat a fost acum 18 ani! Am tras destul de slab, dar atât s-a putut la momentul acesta. A fost o experiență frumoasă, mă bucur că am luat din nou contact cu lumea bună a tirului european„, mai spune Gheorghe Pop, care a încheiat proba seniorilor pe locul 60 în calificări, din 84 de participanți, cu 566 puncte. Revenind la Casian Codrean, acesta a concurat și la dublu mixt, unde alături de băimăreanca Roxana Bonte s-a calificat în finala probei de pe locul cinci (478 puncte), din 24 de echipe participante.

Urmează finala națională de aer comprimat

Echipa de seniori a României (Casian Codrean, Ion Ștefan Rareș – 569 puncte, locul 47  și Gheorghe Pop), a ocupat în final locul 11. Pentru Casian Codrean este cel mai bun rezultat la Europene, după ce acum doi ani, la Moscova, ocupa locul nouă în concursul juniorilor, cu 569 puncte, la doar un punct distanță de calificarea în finală. Altfel, pentru secția de tir a CSM Arad urmează finala națională de aer comprimat din 8-13 martie, competiție rezervată juniorilor și seniorilor, unde se țintesc cât mai multe medalii.

Tirul românesc, fără reprezentanți la Rio?!

O veste mai puțin bună e că tirul românesc ar putea rămâne, pentru prima oară în ultimii 60 de ani (17 ediții consecutive), fără reprezentanți la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Alin Moldoveanu, campion olimpic acum patru ani, a ratat calificarea în finala Europenelor din Ungaria, ocupând locul 17, cu 622,8 puncte, în proba de pușcă, la doar două puncte de biletul olimpic. Alin Moldoveanu mai poate spera acum doar la un green card (wild-card) oferit de CIO, dar și de Federația Internațională de Tir.

Sursă foto: facebook