”Bătrâna Doamnă” cade în fața revelației: UTA pierde la ultima fază, cu neînvinsa Hermannstadt!

Susținută de peste 7500 de spectatori, UTA a pierdut dramatic astăzi, scor 1-2, în fața lui FC Hermannstadt, meci contând pentru etapa a 11-a a Superligii la fotbal. Înainte de primul fluier al partidei de pe Arena Francisc Neuman s-a ținut un minut de reculegere în memoria fostului mijlocaș al UTA-ei, Florin Hidișan, răpus de o boală incurabilă la doar 40 de ani. Galeria arădeană a transmis și un mesaj de adio: ”La fel ca pe teren ai luptat până la capăt demn și cu onoare / Acum ne luăm rămas bun…Odihnă veșnică Hidișane!” , iar stadionul i-a strigat numele fostului utist. De asemenea, jucătorii celor două echipe au așezat o floare în colțul peluzei arădene, unde se afla un banner cu chipul lui Hidișan. S-a trecut apoi la fotbal, iar sibienii au creat primii pericol, cu un șut plasat al lui Opruț, din 14 metri, peste poartă. UTA a dat repede replica, în minutul 8, când Jobello a centrat excelent de pe stânga, Postolachi a reluat defectuos cu capul, din careu, pentru ca apoi Batha să șuteze de la 20 de metri pe direcția lui Muțiu. În continuare s-a jucat cursiv, cu oaspeții ceva mai coerenți la mijloc și cu ex-utistul Oroian aproape de gol în minutul 14, mingea șutată de acesta de la 16 metri, ușor lateral stânga, trecând puțin peste poarta lui Iacob. Jocul a continuat să fie echilibrat, iar Postolachi și-a încercat și el norocul, în minutul 21, cu un șut de la marginea careului, puțin alături. O ploaie măruntă a îngreunat terenul, iar în minutul 25, centralul Colțescu a dictat penalty la un fault clar în careu comis de Răuță asupra lui Stahl. Faza s-a verificat, apoi, în camera VAR, pentru un posibil fault în atac a lui Șteau asupra lui Opruț, dar până la urmă decizia inițială a rămas valabilă și Postolachi a transformat precis de la punctul cu var, 1-0.

Gașca nebună a lui Măldărășanu a întors-o pe UTA

Apărarea arădeană a început să se precipite, iar după ce Benga a salvat în extremis la o centrare de pe stânga, a venit egalarea: era minutul 36, când la o fază ce nu anunța mare lucru, Chindriș a fost păcălit de Paraschiv undeva la 35 de metri, iar Alhassan l-a pierdut pe drum pe Batha și a marcat cu un șut la colțul scurt din 15 metri, 1-1. Sibienii au pasat mai bine după ce au egalat, mingea circulând pe trasee lucrate, iar UTA a fost nevoită să se apere. Iacob a avut ceva emoții la o minge șutată de Opruț, de la 30 de metri, deviată puțin pe lângă poartă și repriza s-a încheiat la egalitate. Poenaru a schimbat la pauză, cu Ubbink și Matei în linia mediană, pentru o mai mare creativitate pe faza de atac. Nu a fost suficient, pentru că tot cei de la Hermannstadt au controlat jocul în primele 25 de minute ale mitanului, cu o UTA nevoită mereu să alerge după minge. Nu au fost însă ocazii mari, asta pentru că și sibienii nu au găsit ultima pasă la finalizare. UTA a echilibrat apoi jocul în ultimele 20 de minute ale meciului, Șteau reluând periculos cu capul din 12 metri, în minutul 75, pentru ca peste trei minute, Ubbink să tragă periculos din lovitură liberă de la marginea careului, la ambele faze portarul Muțiu fiind la post. În prelungiri am mai consemnat o fază periculoasă în careul arădean, rezolvată de Vukcevic, care a salvat în fața lui Opruț.

Baba Alhassan a trimis toate punctele la Sibiu, la ultima fază!

Și când ne pregăteam să consemnăm scor egal, Hermannstadt a dat lovitura la ultima fază, în al cincilea minut de prelungire, pe contraatac: nou intratul Buhăcianu l-a lansat pe Baba Alhassan, iar fotbalistul oaspeților, scăpat singur la limita ofsaidului, l-a executat pe Iacob cu un șut de la 13 metri, pe colțul scurt, scor final 1-2! Victorie uriașă a sibienilor, a doua a turului obținută la ultima fază, după ce și Petrolul ceda la fel în fața trupei lui Măldărășanu, care rămâne neînvinsă în Superligă și după etapa a 11-a! Este al 21-lea meci oficial la rând fără eșec pentru gruparea de pe Cibin, care nu mai pierde din luna martie a acestui an, când ceda o partidă în Liga a II-a în fața Universității Cluj! Performanță cu atât mai importantă cu cât este nou promovată în primul eșalon, iar problemele financiare au adus clubul între insolvență și faliment! În schimb, UTA pierde primul meci acasă din acest sezon și dezamăgește exact într-un moment când trebuia să confirme locul de play-off, de această dată după un joc slab, fără să își creeze multe ocazii. Urmează o pauză rezervată meciurilor echipelor naționale, după care o dublă Cupă – Superligă la mare distanță, în deplasare, cu Foresta Suceava și Farul.

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Chindriș, Benga, Hoxhallari – Batha (68 Anton), Cascini (46 Matei, 72 Negoescu) – Stahl (46 Ubbink), Șteau, Jobello (68 Keșeru) – Postolachi. Antrenor: Ilie Poenaru

Hermannstadt: Muțiu – Butean, Bejan, I.Stoica, Opruț – Biceanu (90+1 Năstăsie), Răuță (70 D.Iancu) – Balaure (81 Petrescu), Alhassan, Oroian (70 Mino Sota) – Paraschiv (81 Buhăcianu). Antrenor: Marius Măldărășanu.

Arbitri: Sebastian Colțescu (București) – Adrian Popescu (Craiova), Alexandru Vodă (Alba Iulia).

Camera VAR: Sorin Costreie (Buftea, Ilfov), Alexandru Cerei (Cluj)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare). Observator LPF: Dan Potocianu (București).