Poenaru dă vina pe ghinion, dar își asumă și el eșecul cu sibienii: ”Este înfrângerea mea!”

Ilie Poenaru s-a declarat nemulțumit de prestația UTA-ei din meciul cu FC Hermannstadt, scor 1-2. Chiar dacă și-a asumat înfrângerea, tehnicianul arădenilor a dat vina și pe norocul formației antrenate de Marius Măldărășanu, care și-a făcut deja un obicei de a câștiga meciurile în prelungiri. Părea un meci echilibrat, am crezut că așa se și termină. Un meci echilibrat, în care nimeni nu merita mai mult. Asta este Hermannstadt, de trei etape câștigă în minutul 90. Norocul a fost din nou de partea lor. Norocul ți-l faci cu mâna ta. Merită felicitări, bravo lor, nu întâmplător sunt neînvinși, au partitura lor, știu foarte bine ce au de făcut. Problema este la noi. Nu am avut atitudinea la care mă așteptam, nu ne-am creat ocazii. Nu puteam să avem pretenții la mai mult de atât. Am fost lenți, previzibili. Nu ne-am mișcat. Le-am atras atenția că nu sunt ok, dar după ce au bătut Botoșani, au crezut că va fi ușor cu Sibiul. Le-am atras atenția, le-am arătat pe video, am analizat. E și vina mea, mi-o asum. Este înfrângerea mea. Poate trebuia să fac niște modificări în primul 11. Astea sunt problemele noastre interne pe care le-am discutat acum cu ei. Am pierdut niște puncte importante, niște puncte care ne asigurau o oarecare liniște în această întrerupere de campionat, a declarat Ilie Poenaru la finalul meciului. UTA se află pe locul șase în clasamentul Superligii, cu un total de 15 puncte, dar riscă să piardă poziția de play-off la finalul rundei, în timp ce FC Hermannstadt urcă până pe locul doi, cu 22 de puncte, în spatele liderului Farul Constanța!