BARAJUL LUAT DE APE! ADMIRABILA UTA CÂŞTIGĂ DAR ÎŞI IA ADIO DE LA LIGA 1

Manşa retur a barajului pentru Liga 1, care le-a opus astăzi pe UTA şi FC Voluntari, a început cu 20 de minute întârziere, ca urmare a ploilor abundente căzute azi noapte şi dimineaţă în Arad. În ciuda eforturilor jucătorilor şi arbitrilor, care au încercat să scoată apa de pe gazon cu bureţi, cârpe şi chiar uşi de la dulapuri, terenul s-a dovedit aproape impracticabil, iar România se întreba unde e primarul de Arad şi de ce un oraş din vestul ţării propune celei mai titrate echipe din provincie o…orezărie. Dar nimeni nu mai avea chef de vreo amânare, astfel că s-a dat drumul la comedie. O comedie în apă şi un baraj trist pentru UTA, care în condiţiile date nu mai putea nici măcar să spere la vreo minune. Câştigători cu 3-0 în tur, ilfovenii nu aveau cum să mai rateze menţinerea în prima divizie, terenul avantajându-i clar în contextul în care aveau doar de apărat avantajul consistent luat miercuri. Aşa cum se anticipa, prima repriză a fost una de luptă surdă şi angajament, în care principalul inamic al UTA-ei a fost mai mult apa.
Şi vremea a ţinut cu Voluntariul
Astfel că singura ocoazie a primei părţi s-a consemnat în minutul 13, atunci când Strătilă a pătruns în careu şi a centrat în faţa porţii, fără însă ca atacanţii arădeni să intervină. Nici în repriza a doua nu s-a mai jucat mare lucru, cu cei din Voluntari ceva mai periculoşi prin Rus şi Bălan, fără însă a-i crea emoţii lui Miron. Înmuiaţi de ploaie şi probabil de ruşinea pe care au trăit-o în tribune, cu favoriţii cărând găleţi cu apă înaintea meciului, suporterii au avut totuşi puterea să cânte şi să îşi încurajeze echipa până la capăt. O echipă care odată cu trecerea timpului şi cu cât terenul a devenit mai greu, şi-a pierdut din elan şi entuziasm. Pe acest fond, Bălan şi-a creat două ocazii mari în interval de doar două minute, 61 şi 62, pentru ca în minutul 68 Botiş să salveze in extremis din faţa lui Rus. Bălan a ratat în minutul 70 ocazia meciului, atacantul Voluntariului, scăpat singur, trimiţând de la opt metri direct în Miron.
Rus, din nou decisiv! UTA a încheiat în picioare
Scăpată de momentele grele, UTA a presat pe final, iar după ocazia lui Curtuiuş, care a reluat cu capul puţin alături, Rus a adus victoria cu reuşita sa din minutul 88, când a marcat din şase metri, după o lovitură liberă executată de Burlă. Manea a salvat de pe linie în prelungiri, la ocazia imensă a lui Kone, iar Strătilă a ratat şansa desprinderii. Admirabila UTA câştigă cu 1-0, insuficient însă pentru a mai întoarce soarta barajului. După un sezon reuşit, în care a apărut după mulţi ani în prim-planul fotbalului românesc, UTA a fost aplaudată la final de cei aproape 2.000 de spectatori, optimişti că în viitorul apropiat favoriţii vor reuşi şi promovarea în Liga 1.

UTA: Miron – Manea, Botiș, Gligor, Burlă – Chindriș, Jorza (57 Hlistei) – Strătilă, Man (75 A.Petre), Copil (46 C.Rus) – Curtuiuș.
Voluntari: Bornescu – Filipov, Țîru, Maftei, Mitache – Moche, Achim (75 Kone), Novac – Căpățână, Bălan (80 Tudorie), Enceanu (46 L.Rus). Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare) – Valentin Avram, Adrian Ghinguleac (ambii din București). Observator FRF: . Cornel Sorescu (Pitești). Observator LPF: Aurel Ionescu (București).