AU INCHEIAT TURUL IN FORTA: UNIV.GOLDIS ICIM – OLIMPIA BRASOV 86-50

Baschetbalistele arădene au încheiat cu dreptul turul de campionat, dispunând astăzi cu 86-50 (37-12, 27-7, 14-20, 8-11) de Olimpia Braşov, meci restanţă contând pentru etapa a 12-a. „Galben-albastrele” au rezolvat rapid ecuaţia jocului, la pauza mare tabela Polivalentei indicând o diferenţă uriaşă, 64-19! Cu veşnic tânăra Moni Brosovszky în zi de graţie, Univ.Goldiş ICIM a evoluat la turaţie maximă în primele două sferturi, suficient pentru a-şi asigura o victorie confortabilă. Braşovencele au mai reuşit în ultimele două sferturi să reducă proporţiile scorului, dar asta doar în condiţiile în care echipa arădeană a evoluat mai mult cu linia a doua.

Împart primul loc cu alte trei echipe

Victorie normală pentru formaţia lui Jose Araujo, care încheie turul cu 24 de puncte, bilanţ de 11 victorii şi 2 înfrângeri. Pentru ICIM au evoluat: Brosovszky 19 (4×3), Simmons 14 (2×3), Fussel 12 (3×3), Broomfield 10, Crăciun 10, Engelman 9 (1×3), Plouffe 6, Nagy 4, Demeter 2, Mercea şi Vidican. Vicecampioana „en-titre” împarte primul loc cu CSM Târgovişte, Sepsi Sfântu Gheorghe şi CSU Alba Iulia, astfel că returul Ligii Naţionale se anunţă foarte interesant. Mai ales că duminică, 7 decembrie, Univ.Goldiş ICIM va înfrunta la Arad pe CSM Târgovişte, într-un derby mult aşteptat. Până atunci, „galben-albastrele” joacă miercuri, la Brno, în Liga Europei Centrale.