AU CUCERIT BARCELONA! UTA 2004, CAMPIOANĂ LA CUPA SANT VICENC

Cluburile arădene UTA şi Atletico s-au numărat printre protagonistele celei de-a 32-a ediţii a Cupei Sant Vicenc de la Barcelona, turneu fotbalistic juvenil de mare tradiţie organizat în capitala Cataluniei de KOMM-MIT International. La start s-au mai aliniat echipe puternice, din Spania, Germania, Rusia, Finlanda, Ucraina, Moldova şi Albania. La categoria U13, UTA 2004, echipă pregătită de Dinu Donca, a câştigat competiţia, după un traseu aproape perfect. Micii “alb-roşii” şi-au câştigat grupa din care au mai făcut parte SV Eimersdorf 2 (Germania), HJK (Finlanda) şi TUS Konigsdorf (Germania), cu două victorii şi un egal, obţinând apoi trei victorii în meciurile eliminatorii. În sferturi, UTA a învins Atletico cu 4-1, în semifinale a trecut de SC Rotation Leipzig, 5-0 şi în finală de finlandezii de la HJK, scor 2-0.
14556581_10154137063234527_9117412541916119537_o
UTA 2001 şi Atletico 2007 – în top
La categoria U11, Atletico Arad s-a clasat în final pe locul doi, după ce a pierdut finala cu 0-5, în faţa moldovenilor de la FC Ştefan cel Mare. La aceeaşi categorie, UTA a pierdut în sferturi în faţa aceleaşi câştigătoare din Moldova, scor 0-3. UTA a mai fost reprezentată la Barcelona de grupele 2001 (antrenor Alexandru Gaica) – Under 17 – finalistă a categoriei (n.n. vom reveni cu rezultatul ultimului act, cu nemţii de la Meisenheim), după două victorii şi o înfrângere în grupă, 1-0 în sferturi cu AIFK (Finlanda) şi 3-0 în semifinale cu Polizei SV Hannover, 2003 (Radu Mărginean) – categoria Under 15, 2006 (Sorin Botiș, Norbert Varga) și 2007 (Cristian Țigan) – categoria Under 11.