Atletico şi Marseille vor disputa finala Europa League

Atletico Madrid – Olympique Marseille este marea finală a Europa League. Partida se va disputa pe 16 mai, la Lyon.

Atletico Madrid s-a calificat în finala Europa League. Echipa lui Diego Simeone, suspendat pentru acest meci, a învins-o pe Arsenal, cu 1-0. În tur, partida se terminase la egalitate, 1-1.

Olympique Marseille este cea de-a doua finalistă. Echipa Rudi Garcia va juca ultimul act în Franţa, pe terenul rivalei Olympique Lyon, dar a avut mari emoţii pentru a atinge ultimul act.
Meciul de la Salzburg a avut nevoie de prelungiri. După ce s-au impus în tur cu 2-0, francezii au primit două goluri (Haidara 53 şi Sarr 65 autogol), iar austriecii au împins meciul în prelungiri. Acolo, Rolando a marcat în minutul 116, iar Haidara a fost eliminat două minute mai târziu.

În Spania, eroul madrilenilor a fost Diego Costa. Atacantul cumpărat de la Chelsea a marcat singurul gol al duelului, în prelungirile primei reprize, atunci când l-a învins pe Ospina, la capătul unui contraatac superb. Pentru Diego, a fost al patrulea gol înscris în poarta „tunarilor”, în cele şapte întâlniri.

Pentru Atletico, aceasta este a cincea finală de cupă europeană atinsă în ultimele nouă sezoane. Trupa de pe „Wanda Metropolitano” a câştigat Europa League în 2009-2010 şi 2011-2012 şi a pierdut de două ori în ultimul act al UEFA Champions League (2013-2014 şi 2015-2016), de fiecare dată în faţa Realului. (digisport.ro)