ATLETA MADALINA FLOREA, DOUA LOCURI PATRU SI RECORDURI PERSONALE LA EUROPENE

Atleta Mădălina Florea, dublă legitimare CS Universitatea Aurel Vlaicu Arad – CAM Sighişoara, a fost, în două rânduri, aproape de medalie la Campionatul European de tineret de la Tallinn. Mai întâi, Florea, cu timpul 32:55.08, nou record personal, a terminat a patra în finala de la 10.000 de metri, după olandeza Vastenburg (32:18.69) şi britanicele Auckland (32:22.79) şi Wright (32:46.57). Cu acest rezultat, Mădălina Florea poate spera chiar la atingerea baremului pentru Jocurile Olimpice, care este de 32:15.

Atleta clubului universitar a repetat rezultatul şi în cursa de 5.000 de metri, unde Florea a fost depășită cu numai 7 sutimi de ucraineanca Viktoria Kalujna. Florea a terminat a patra, dar a realizat, din nou, un record personal, cu 15:38.45. Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Liv Westphal (Franţa, 15:30.61 minute), Louise Carton (Belgia, 15:32.75) şi Viktoria Kalyujna (Ucraina, 15:38.38 minute).

Celălalt atlet arădean prezent la startul Europenelor, Raul Rusu, dublă legitimare CSM Arad – Steaua, a ratat finala probei de aruncare a suliţei, el obţinând în calificări rezultatul de 69,74 metri.