Astra, în careul de aşi al Cupei. Şumudică, coşmarul lui Hagi

Astra a câştigat cu 3-1 la Ovidiu şi s-a calificat în semifinalele Cupei României. Giurgiuvenii au avut 2-0 încă de la pauză. În competiţiile eliminatorii Astra a scos-o pe Viitorul de 4 ori în tot atâtea întâlniri.

Marius Șumudică a stat în tribune la Ovidiu, dar Astra s-a calificat în semifinalele Cupei României dupã ce a învins-o pe Viitorul. Hodorogea a ratat prima ocazie importantã a partidei, apoi Ionițã nu l-a putut învinge pe Buzbuchi, din poziție de unu la unu.

Primul gol a venit în minutul 40: Takayuki a transformat în gol centrarea excelentă a lui Budescu. Decarul campioanei a dus scorul la 2-0 cu un minut înainte de pauza, de la 11 metri, după lovitura de pedeapsă obținută de Alex Ioniță. Intrat la pauzã, Benzar a fost periculos, la 7 minute de la reluare, iar la poarta cealalta Budescu a reușit o preluare de efect dar șutul său a fost pe direcția lui Buzbuchi.

În minutul 61, Vlad Morar a redus din diferențã, cu un șut printre picioarele lui Oros. Minutul 85 a stabilit scorul final. Oaspeții au închis tabela dupã o nouă mutare inspirată a lui Șumudică. Antrenorul a dictat din tribune introducerea pe teren a lui Florea, iar acesta a punctat din nou, din postura de rezervă.

S-a terminat 3-1 pentru Astra, care o elimină pe Viitorul pentru a doua oară din Cupa României. De alte două ori a scos-o și din Cupa Ligii.

Sursă: digisport.ro