Asta da, Bătrână Doamnă! UTA câştigă în derby, 2-1 cu Sepsi

UTA a câştigat astăzi la Şiria, scor 2-1, derby-ul etapei a 29-a din Liga a II-a, împotriva celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe. Cu o cu totul altă atitudine şi prestaţie faţă de ultimele evoluţii, arădenii şi-au învins, greu dar meritat, una din principalele favorite la promovare, după un joc frumos, peste media eşalonului secund.
Meciul de pe arena “Otto Greffner” a început cu un moment de reculegere în memoria maseurului Ștefan Bicsky, plecat dintre noi în Săptămâna Mare. Susţinuţi cu ardoare din tribune de fidelii suporteri şi decişi să spargă gheaţa după două remize albe cu Luceafărul şi Afumaţi, “roş-albii” au început tare jocul, iar în minutul 6, Strătilă a fost forfecat în careu de ex-pîncotanul Issa, iar centralul bucureştean Dima a dictat penalty. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Gligor, iar UTA avea 1-0 din minutul 7. Doar cinci minute a ţinut pe tabelă avantajul arădenilor, Sepsi egalând în minutul 12 prin acelaşi Issa, care a scăpat de sub marcajul lui Manea şi a marcat cu un şut plasat, la colţul scurt, 1-1.
Issa, “înger şi demon” la Sepsi. Miron, providenţial!
Ocazia primei reprize a ratat-o în minutul 17 Curtuiuş, care excelent angajat de Strătilă şi scăpat singur spre poartă, a şutat exasperant de slab de la marginea careului, direct în portarul oaspeţilor. Peste doar un minut, Adrian Petre a reluat cu capul, puţin peste poartă, după o centrare bună venită din partea lui Andor. De la jumătatea reprizei, Sepsi a preluat iniţiativa, iar Issa a ratat o bună ocazie peste trei minute, şutând peste poartă din 7 metri. UTA a solicitat un nou penalty în minutul 27, la un henţ în careu comis de Issa, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. În schimb, a pus mingea pe var în minutul 31, atunci când Copaci l-a agăţat imprudent în careu pe Greu. Miron l-a ghicit însă pe Hadnagy şi a respins lovitura de la 11 metri, salvând UTA de la cel mai greu moment al derby-ului. Oaspeţii au mai ratat o şansă până la pauză, Burlacu ţintindu-l din 10 metri pe Miron.
Adrian Petre a câştigat duelul golgheterilor
Mitanul secund a început sub semnul echilibrului, ambele echipe jucând ceva mai prudent, pentru a nu risca foarte mult. Prima ocazie a venit în minutul 57, Petre şutând în cros, de la 13 metri, la o palmă alături de bară. Salvatorul Miron s-a dovedit providenţial peste patru minute, respingând miraculos în corner şutul din 6 metri, expediat de Hadnagy. Laurenţiu Roşu s-a dovedit în sfârşit inspirat la schimbări, aruncându-l în luptă în ultima jumătate de oră pe tânărul Stahl, care l-a înlocuit pe Strătilă, accidentat. Iar curajul antrenorului de la UTA avea să fie răsplătit în minutul 68, Stahl – cu o cursă frumoasă pe dreapta – centrând perfect pentru golgheterul Petre, care nu a mai iertat, marcând cu capul de la 10 metri, mingea lovind transversala înainte de a intra în plasă. Neinspiratul Curtuiuş putea închide conturile în minutul 77, dar de la 5 metri l-a luat iar la ţintă pe Niczuly.
Stahl, inspiraţia lui Roşu. UTA revine în “cărţi”!
Apoi, UTA a închis bine culoarele spre poartă şi a păstrat cu inteligenţă avansul minim, câştigând trei puncte mari şi reintrând în lupta pentru promovare, foarte dură în condiţiile în care pentru locurile 2-3 se luptă acum cinci echipe: Sepsi, UTA, FC Braşov, CS Mioveni şi chiar Chindia. O victorie esenţială, care vine la timp, chiar în ajun de Paşte, pentru a-i bucura pe frumoşii suporteri arădeni. Săptămâna viitoare urmează marele derby, din deplasare, cu liderul Juventus, iar o nouă victorie ar reaprinde cu adevărat speranţele arădenilor de Liga 1.

UTA: Miron – Adili, Manea, Gligor, Copaci (73 Filaret) – Strătilă (59 Stahl), Chindriș, Tănase, Andor (55 Muntean) – Curtuiuș, Petre.
Sepsi: Niczuly – Răduţoiu, Ursu, Damian, V.Olteanu – Ghinga, Burlacu (73 Ene) – Greu (82 Jakab), Issa, Manole (55 Huiban) – Hadnagy.
Arbitri: Iulian Dima (București) – Florin Badea (Râmnicu Vâlcea), Alexandru Midvichi (București). Observatori FRF: Dan Monea (Aiud), Crirstian Petropulos (Alba Iulia).

18.Tărlungeni 26 2 5 19 15-57 9

Etapa viitoare (21-23 aprilie): Sepsi – ASU Poli, Reșița – Brăila, Juventus – UTA, Afumați – Balotești, Mioveni – Suceava, Academica – Călărași, Olimpia – Tărlungeni 3-0 (f.j.), Brașov – Rm.Vâlcea 3-0 (f.j.).