ASESOFT PLOIESTI A DEBUTAT CU STANGUL IN TOP 32 EUROCUP

CSU Asesoft Ploiești a fost învinsă de formația rusă Lokomotiv Kuban Krasnodar cu scorul de 85-59 (20-13, 22-19, 20-19, 23-8), miercuri seara, în Sala Sporturilor Olimpia, în primul meci al campioanei României la baschet masculin în Grupa N, din faza Top 32 a Euro Cup.

Primele minute ale confruntării au fost echilibrate, dar de la 6-6 (min. 3) oaspeții s-au desprins pe tabelă la 6-10, încheind primul sfert cu un avans de șapte puncte, 20-13. Diferența a crescut la 15 puncte în favoarea rușilor în sfertul al doilea, 32-17 (15), Lokomotiv având zece puncte în plus față de campioana României, 42-32, la jumătatea întâlnirii.

Sfertul al treilea a fost unul echilibrat, Asesoft a reușit să reducă ecartul la șapte puncte, 51-58 (29), dar numai atât. În ultima repriză, oaspeții au apăsat pe accelerație și s-au desprins clar, câștigând în cele din urmă cu scorul de 85-59.

La CSU Asesoft, debutantă în această fază a competiției, au jucat Michalis Pelekanos 3 puncte, 2 pase decisive, Dragan Labovic 2 p, Dee Brown 7 p, 1 recuperare, 6 pd, Cătălin Burlacu, Alhaji Mohammed 8 p, 1 rec, 2 pd, Gerald Lee 13 p, 4 rec, 1 pd, Christopher Cooper 3 p, 6 rec, 1 pd, Jonte Flowers 2 rec, 2 pd, Marius Runkauskas 12 p, 2 rec, 2 pd și Jarvis Hayes 11 p, 5 rec. Antrenor: Vladimir Arnautovic.

Pentru Lokomotiv, câștigătoarea competiției în 2013, au evoluat: Malcolm Delaney 14 p, 4 rec, 3 pd, Anthony Randolph 11 p, 9 rec, 3 pd, Derrick Brown 19 p, 9 rec, 2 pd, Richard Hendrix 9 p, 10 rec, 2 pd, Maxim Koliușkin 2 p, 3 rec, Evgheni Voronov 6 p, 6 rec, 2 pd, Nikita Balașov, Andrei Zubkov 2 p, 1 rec, 1 pd, Nikita Kurbanov 11 p, 6 rec, 4 pd și Krunoslav Simon 11 p, 1 rec, 4 pd. Antrenor: Serghei Bazarevici.

În prima fază a ediției actuale a Euro Cup, Lokomotiv Kuban a câștigat toate cele zece jocuri disputate.

În celălalt meci al grupei, Valencia Basket (Spania) a dispus, marți seara, de SLUC Nancy (Franța), cu 77-46. Ploieștenii vor juca următorul meci pe 14 ianuarie, cu SLUC Nancy, în Hexagon. AGERPRES