ARADENCELE AU FACUT SPECTACOL LA ALL STAR GAME-UL BASCHETULUI FEMININ ROMANESC

Sfântu Gheorghe a fost în sărbătoare în week-end. Echipa favorită, Sepsi SIC, a câştigat în premieră Cupa României la baschet feminin, 61-54 în finala cu CSU Alba Iulia, după ce o zi mai devreme trecuse în penultimul act de Univ.Goldiş ICIM Arad, 80-70 după prelungiri. Spectacolul de sub coş s-a încheiat aseară, cu o nouă ediţie a All Star Game-ului, eveniment la care ICIM a fost reprezentată în selecţionata Nordului de jucătoarele Monica Brosovszky, Meighan Simmons, Monica Engelman, Laura Broomfield şi Alina Crăciun, dar şi de antrenorul Jose Araujo.

Meciul a fost câştigat de selecţionata Sudului, scor 101-87, după ce la pauză diferenţa era de doar două puncte, 51-49. Principalele marcatoare ale învingătoarelor au fost Murphy, 29 de puncte şi Givens, 17 puncte, în vreme ce de la nordice s-a remarcat Laza, 13 puncte, secondată de americancele ICIM-ului, Engelman şi Broomfield, ambele cu 12 puncte. Organizatorii au pregătit o serie de surprize, cum ar fi concursurile de slam dunkuri şi de aruncări de trei puncte.

Revenind la Univ.Goldiş ICIM, echipa arădeană pregăteşte debutul în play-off-ul campionatului, urmând să înfrunte joi, 19 martie, ora 18:30, pe Tymes Timişoara. Meciul se va disputa în Sala Polivalentă şi contează pentru sferturile de finală. Se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri, cu un ultim joc, dacă va mai fi nevoie, tot la Arad.