Arădeanul Vulturar a marcat în victoria naționalei de tineret, din preliminariile EURO 2025

Fotbalistul arădean Cătălin Vulturar a marcat în victoria naționalei de tineret. Reprezentativa U21 a României a obținut primul succes din preliminariile EURO 2025, 2-0 cu Armenia, în Giulești. Mijlocașul lui Lecce a fost integralist și în minutul 37 a reușit să marcheze primul său gol la tineret, reușită semnată cu capul, după un corner executat de Octavian Popescu. Baiarama stabilit scorul final în minutul 80. Crescut de Dinu Donca la CSȘ Gloria și Atletico Arad, în aceeași generație cu utistul Cristian Mihai), Vulturar (19 ani) a trecut la UTA și devenise în 2018 cel mai tânăr debutant din istoria „roș-albilor”, intrând pe teren pe finalul meciului din Liga a 2-a, dintre Farul și „Bătrâna Doamnă”.

Marți, de la ora 18, România va disputa un nou meci pe teren propriu, la Sibiu, împotriva Finlandei. Selecționerul Daniel Pancu a început meciul cu: Sava – Pantea, Ignat, M. Ilie, Amzăr – Corbu, Vulturar, Grameni (Baiaram 67) – Mazilu (Pănoiu 58), O. Popescu (L. Mihai 82), R. Ilie (F. Ilie 58). Rezerve neutilizate: Hindrich – R. Pașcalău, Burnete, D. Oroian, G. Buta.