FCC UAV Arad a debutat cu victorie în noul sezon al Ligii Naționale de baschet

FCC UAV Arad a câștigat greu, astăzi, în Sala „Horia Demian” din Cluj, la debutul în noua ediție a Ligii Naționale de baschet feminin. Echipa pregătită de Miroslav Popov s-a impus datorită începutului de meci foarte bun și chiar dacă a pierdut două sferturi din patru, s-a întors acasă cu victoria, 71-67 (25-11, 9-15, 21-17, 16-24). Aradul a avut în americanca Easley principala marcatoare, dar puncte prețioase pe tabelă au pus și Voica Nagy, Vitulova și Mititelu. La pauză a fost însă doar 34-26 pentru galben-albastre, avantaj ușor mărit după 30 de minute, când medaliata cu bronz din sezonul trecut conducea cu 55-41. Clujencele au crezut însă în șansa lor, iar Pană și Liubinets au fost și ele exacte la aruncări și și-au adus echipa în joc, 58-54 pentru FCC UAV când mai erau șase minute

71-67 la Cluj, americanca Easley a fost decisivă pentru Arad

Finalul a fost tensionat, ambele formații au ratat destul de mult, dar echipa arădeană s-a dovedit mai inspirată. Easley și Cucu au dus tabela la 67-57, cursa de urmărire a gazdelor fiind inutilă în ultimele două minute, 71-67. Trebuie însă menționat că Universitatea a avut trei absențe, ex-arădencele Uiuiu și Pavel, plus ucraineanca Boiko. Nici Aradul nu a fost în formulă completă, americanca Keys și sârboaica Mitrovic lipsind și ele din cauza accidentărilor.  Etapa a doua va avea loc abia peste două săptămâni, atunci când FCC UAV primește vizita Rapidului.

Formații și marcatoare:

Cluj: Pană 22 (2×3), Liubinets 15, Kelemen 12 (1×3), Popovici 8 (2×3) Kovacs 8, David 2, Bota, Farago, Pricop, Preda.

Arad: Easley 22 (2×3), Vitulova 14, Voica-Nagy 12 (3×3), Mititelu 10 (1×3), Cucu 7, Biszak 4, Ghiță 2,  Fleșer, Ciotir.