ANDREI GAG A CASTIGAT TITLUL BALCANIC. ATLETUL ARADEAN PREGATESTE CUPA EUROPEI

Andrei Gag a confirmat forma excelentă în care se află și la Campionatele Balcanice în sală pentru seniori, competiție desfășurată sâmbătă, la Istanbul. După ce tot în capitala Turciei a câștigat acum câteva zile un Grand Prix din circuitul european, cu o aruncare ce a măsurat 20,74 metri, atletul de la CSM Arad, pregătit de Ionel Oprea, a fost la înălțime și la Balcanicele indoor, trecându-și în cont medalia de aur în proba de aruncare a greutății, cu rezultatul de 20,40 metri. Recordul personal al arădeanului datează din 2015, când a aruncat 20,96 m., tot la Campionatele Balcanice.

O nouă aruncare de peste 20 de metri

Aruncarea ce i-a adus, încă de anul trecut, calificarea la Jocurile Olimpice a fost consemnată la un meeting în Portugalia, 20,69 m. Andrei Gag se poate concentra acum pe Cupa Europei de la Arad, din 12-13 martie și pe Mondialele din SUA, la o săptămână distanță. „Mulțumim pentru susținere domnului director al CSM Arad, Vasile Bociort, care este un om și un manager excepțional. Sperăm să rămână foarte mulți ani de acum încolo alături de noi”, a ținut să precizeze antrenorul atletului arădean, profesorul Ionel Oprea. Revenind la Campionatele Balcanice din acest an, România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu șapte de aur, șase de argint și cinci de bronz.