Am visat frumos până la pauza mare: Aradul pierde al treilea meci la rând în FIBA EuroCup, 63-72 cu Arka Gdynia! (FOTO)

De 13 ori campioană a Poloniei și de nouă ori câștigătoare a Cupei, dar și fostă dublă finalistă în Euroligă, în 2002 și 2004, Arka Gdynia sosea în această seară la Arad din postură de sperietoare pentru FCC UAV Arad, revenită abia după 12 ani în marile competiții continentale. Galben-albastrele s-au motivat însă foarte bine și timp de două sferturi chiar au dat impresia că pot produce surpriza, adică prima victorie din grupa D, în fața unei echipe mult mai obișnuite cu intensitatea și ritmul meciurilor de acest nivel. Așadar, după 64-68 cu Orman Genclik, din Turcia (acasă) și 53-89, cu Polskie Przetwory Bydgoszcz (din Polonia), în deplasare, echipa antrenată de Bogdan Bulj a cedat azi cu 63-72 (21-15, 25-23, 9-15, 8-19) în fața lui Arka Gdynia. Din păcate, nici măcar un astfel de regal european baschetbalistic nu atrage prea mult publicul arădean, absent în momente rare și prețioase pentru sportul arădean de echipă. Astfel, o sală de 1.350 de locuri nu poate fi umplută nici măcar la astfel de super-meciuri. Aproximativ 700 de spectatori au asistat la duelul cu polonezele, lidere în campionatul intern, care spre deosebire de Ormanspor, au venit la Arad cu ce au mai bun în lot. Hadzovic, foarte bună la coordonare în prima parte și colegele sale nu au rămas impresionate și și-au surprins adversara pe parcursul primelor 20 de minute, când mai ales în atac au jucat aproape perfect. Bulj a început cu Hadzovic, Akathiotou, Baptiste, Racic și Madden, jucătoare care s-au și aflat pe parchet în majoritatea minutelor, iar gazdele au făcut două sferturi bune. Doar startul de meci a fost puțin nereușit, însă treptat, arădencele au ieșit la rampă cu aproape tot efectivul. Baptiste, Hadzovic sau Akathiotou au pus puncte importante, iar de la un parțial 10-15 s-a ajuns la 16-15. Execuția serii din EuroCup vine de la Arad și a purtat semnătura sârboaicei Aleksandra Racic, care a marcat de la mijlocul terenului o triplă de senzație, cu trei secunde înainte de a suna sirena!

O primă parte aproape perfectă în atac și un coș de la mijloc reușit de Racic!

Evoluția bună a vicecampioanei României a continuat și după primele zece minute, când avea să își intre în mână și americanca Madden, care pe alocuri a făcut și spectacol. S-a ajuns la diferența maximă de 10 puncte, 46-36, după 18 minute, pentru ca la vestiare să se intre la scorul de 46-38. Pauza nu a fost deloc un sfetnic bun, iar primul semn rău a fost problema cu tabela de marcaj, ce a avut nevoie de câteva minute pentru resetare, întârziindu-se astfel reluarea meciului. Startul sfertului trei a fost modest de ambele părți, iar timp de cinci minute, jucătoarele celor două echipe s-au întrecut în ratări, unele dintre ele chiar din poziții foarte simple. Parcă de la vestiare a ieșit o altă echipă arădeană, complet ieșită din miza meciului, cu atacuri grăbite și acțiuni individuale inexplicabile. Deblocarea a venit în dreptul polonezelor pregătite de fosta mare jucătoare muntenegreancă Jelena Skerovic, care au început să revină treptat pe tabelă, 48-46 în minutul 26. Doar o triplă a bulgăroaicei Georgieva, recuperată după accidentarea la gleznă, a păstrat avantajul minim, 55-53. Căzută și fizic în condițiile în care în ultima perioadă a rulat doar 7-8 jucătoare, Aradul a slăbit mult ritmul, iar până în minutul 36 a mai marcat doar patru puncte, în timp ce adversarele nu mai puțin de 12, cu americanca Thomas și Szymkiewicz extrem de eficiente din toate pozițiile.

Polonezele au întors scorul în ultimele două sferturi și au câștigat meritat

În minutul 37 era 61-70 și soarta meciului era deja aproape pecetluită. Marjanovic a marcat ultimele puncte pentru Arad, iar concluzia confruntării a scris-o americanca fostă campioană a României cu Sepsi, Kristina Higgins, scor final 63-72. O victorie până la urmă meritată a celor din Gdynia, dar nu după o evoluție prea solidă, impresia fiind că FCC UAV putea mai mult în această seară, cu un Bulj și el rămas dator la nivel tactic. Totuși, trebuie apreciat efortul și atitudinea fetelor, care și-au dorit și au luptat până în ultima clipă, doar că revenirea la nivel înalt se câștigă în timp. Așadar, scenariul din primul meci, cu Orman Genclik, a fost cumva exact invers, FCC UAV începând în forță și terminând meciul pe undeva așteptat, cu probleme de ordin fizic. Gdynia face 5 puncte și trece pe primul loc în grupa D din FIBA EuroCup, în vrem ce Aradul rămâne ultima, cu 3 puncte. Bydgoszcz, 3 puncte, primește vizita turcoaicelor de la Ormanspor, 4 puncte, meci programat mâine seară. Galben-albastrele nu au prea mult timp de analize și procese, pentru că sâmbătă, ora 18, urmează în campionat, tot la Arad, derby-ul cu Rapidul, după care pe 16 noiembrie joacă din nou în grupa din EuroCup, în deplasare cu Orman.

Formații și marcatoare:

FCC Baschet UAV Arad: Akathiotou 14 (2×3), Hadzovic 14, Baptiste 12, Madden 8, Marjanovic 6,  Racic 6 (2×3), Georgieva 3 (1×3).

VBW Arka Gdynia: Szymkiewicz 18 (3×3), Higgins 14, Thomas 14, Borkowska 10, Fontaine 5, Podgorna 5 (1×3), Kastanek 3 (1×3), Yurkevichus 3 (1×3), Niemojewska,  Zytkowska.

Arbitri: Tamas Foldhazi, Dénes  Tozser (ambii din Ungaria), Maid Lasetovic (Bosnia Herțegovina)

Comisar FIBA: Damir Kunosic.