UTA câștigă în Cupă, la Buzău și păstrează șanse bune de calificare! Keșeru bifează prima „dublă” pentru roș-albi

UTA a început bine ultima săptămână înainte de pauza internațională pentru Campionatul Mondial și s-a impus astăzi cu 3-1 la Buzău, meci contând pentru etapa a doua din cadrul grupelor Cupei României Betano. Roș-albii au trecut fără prea mari emoții de Gloria, formație aflată pe locul 6 (de play-off) în Liga a II-a. Asta cu toate că Laszlo Balint se confruntă cu numeroase probleme de lot, lăsând acasă nu mai puțin de opt jucători. Tot atât de adevărat este că nici gazdele nu au aliniat cea mai bună formulă, Adi Mihalcea având ceva accidentați, dar menajând și alți jucători de bază. A fost meciul de restart pentru Keșeru, care a bifat o dublă, prima reușită – ca să fim corecți – venind după un ofsaid nesemnalizat la Jobello, dar chiar și așa, cele două goluri îi pot da moral bun pentru meciul important cu FC Voluntari, de duminică. UTA nu a stat prea mult la discuții în Crâng și a deschis scorul încă din primul minut, când Keșeru a finalizat din centrul careului pasa lui Jobello, dar gazdele au egalat repede, în minutul 16, Lopez marcând cu capul tot din centrul careului, după un duel aerian câștigat cu Batha. UTA a trecut din nou în avantaj în minutul 24, atunci când același Keșeru a profitat de amorțeala apărării buzoiene și a marcat din trei metri, în urma unui corner. Conturile aveau să fie în mare parte încheiate în minutul 65, după un penalty transformat de Jobello și scos de tânărul Rareș Pop, faultat în careu de Neicuțescu. Peste un minut, Balauru și apoi Benga au salvat la o triplă ocazie a Gloriei, iar UTA scăpa de un moment important. Totuși, trupa lui Mihalcea putea reintra în joc în minutul 70, după un henț în careu comis de Dobrescu, însă penalty-ul a fost executat slab de Matiș, ghicit de Balauru.

Victorie importantă și pentru încredere și moral, înaintea meciului cu Voluntari

Hohxallari a fost eliminat de pe teren în minutul 78, dar Buzăul nu a mai avut puterea să marcheze nici măcar golul doi, deși ocazii au mai fost, Matiș, Lopez și Ciobanu ratând de puțin ținta. UTA s-a apărat compact pe final și a păstrat avansul de două goluri până la ultimul fluier, pentru o victorie cu 3-1, prima și pentru Balint de la revenirea pe banca tehnică a Bătrânei Doamne, ce ar trebui să dea încredere în perspectiva importantului meci din Superligă, cu FC Voluntari. UTA țintește sus în Cupă, asta pentru că victoria de astăzi o aduce la cota 4 și pe locul secund în clasamentul grupei B, după liderul CS Mioveni, care are 6 puncte. Mâine seară, ora 21 se joacă și meciul dintre Oțelul și FCSB, după care se pot face calcule de calificare înaintea ultimei etape, programate la început de decembrie. Cert este că UTA nu ar trebui să neglijeze deloc competiția KO, o prezență în fazele finale putând spăla parțial păcatele unei eventuale ratări a play-off-ului de Superligă. Dar mai e jucat atât în campionat cât și în Cupa României și multe se mai pot întâmpla. Important de semnalat că UTA câștigă un meci oficial după aproape o lună și jumătate, ultima victorie datând din 28 septembrie, tot în Cupă, cu Foresta, în vreme ce în campionat nu s-a mai câștigat de exact două luni, de la acel 1-0 cu FC Botoșani, din 9 septembrie.

Buzău: Wyney – Părvulescu, Vîrtej, Marku, Uțiu – Lopez, Honciu – Al. Munteanu, Matiș, Manea – Neicuțescu. Au mai jucat: Viktorski, Gaitan, Ciobanu, D.Lazăr, Burlacu. Antrenor: Adrian Mihalcea.

UTA: Balauru – Dobrescu, Erico, Benga, Hoxhallari – Matei, Batha – R. Pop, Ubbink, Jobello – Keseru. Au mai jucat: Postolachi, Otele, Stahl, Cibi. Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Sorin Vădana (Cluj) – George Suciu (Cluj), Cosmin Vatamanu (București). Rezervă: Eduard Ioniță (Tulcea)

Observatori FRF: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea), Marin Iancu (Urziceni – Ialomiţa).