AM RAMAS DOAR CU AMINTIREA DERBY-ULUI: CSM TARGOVISTE – UNIV.GOLDIS ICIM 89-47

Univ.Goldiș ICIM a pierdut previzibil, în această seară, în primul meci al sfertului de finală din Liga Națională de baschet feminin, cu CSM Târgoviște. Ceea ce trebuia să fie un nou episod captivant al derby-ului clasic de sub coș s-a dovedit a fi o simplă formalitate pentru dâmbovițence, care s-au impus categoric, scor 89-47 (28-12, 25-13, 23-9, 13-13). Tinerele jucătoare pregătite de Ildiko Prisăcariu au reușit să evite încasarea sutei de puncte, asta datorită unui ultim sfert curajos, încheiat de altfel și la egalitate. Printre remarcatele gazdelor s-au numărat și trei ex-arădence: Cosby a reușit 17 (3×3) puncte, Olah (Orosz) 14 (1×3) și Green 12. Principala marcatoare a Târgoviștei a fost însă Wampler, autoare a 19 puncte. Pentru CSM au mai punctat: Huțanu 10, Virjoghe 7 (1×3), Nagy 6, Pop 2, Popescu 2. La Univ.Goldiș ICIM au evoluat: Boltașu 13 (1×3), Manea 8, Moraru 6 (2×3), Vați 5 (1×3), Mercea 4 (1×3), Bupte 4, Spier 3 (1×3), Gădărici 3 (1×3), Ebervein 1 și Mera.

Meciul doi se joacă mâine, la Pitești

Cu excepția ultimei, toate celelalte arădence și-au trecut numele pe lista marcatoarelor, un alt bonus fiind cele șapte reușite de trei puncte, față de doar șase ale adversarei. Pentru că se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri, jocul cu numărul doi e programat marți, ora 13, la Pitești. Pentru că șansele ICIM-ului la calificare sunt nule, iar Polivalenta arădeană e ocupată de Cupa Davis, cele două echipe s-au înțeles să evolueze pe teren neutru, dar mai aproape de Târgoviște.