ALEXANDRA DULGHERU S-A CALIFICAT IN OPTIMI LA BRD BUCHAREST OPEN

by Cosmin Mihuta

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru, a cincea favorită, s-a calificat în optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open, miercuri seara, la Arenele BNR din Capitală, după un meci dramatic cu chinezoaica Shuai Zhang, de care a dispus în trei seturi, cu 3-6, 6-4, 6-4.

Dulgheru, care venea după un titlu ITF câștigat duminică la Contrexeville (Franța, 100.000 dolari), s-a impus după două ore și 25 de minute de joc, arătând o putere de luptă remarcabilă, în ciuda problemelor fizice cu care s-a confruntat.

Dulgheru a evoluat destul de slab în primul set și l-a cedat cu 3-6. După ce s-a consultat cu antrenorul său, Alexandra a jucat mai bine și a condus jocul, Zhang fiind într-o continuă cursă de urmărire. Românca (46 WTA) a reușit un prim break la scorul de 4-3 în favoarea sa, dar nu a reușit să închidă setul pe serviciul său, Zhang revenind la 5-4, după ce Dulgheru a irosit două mingi de set. Dulgheru s-a impus cu 6-4, luând ultimul ghem pe serviciul adversarei.

În decisiv, niciuna dintre jucătoare nu a reușit să își facă serviciul în primele cinci ghemuri. Zhang (166 WTA, care a beneficiat de un wildcard) a condus cu 4-2 apoi, Dulgheru a avut o revenire de senzație, întorcând scorul la 5-4, iar apoi a tranșat meciul pe serviciul asiaticei.

Dulgheru (26 ani) a făcut nu mai puțin de opt duble greșeli în acest meci, dar, susținută de public, a găsit mereu puterea de a merge mai departe. Cea mai bună clasare a sa a fost locul 26, în noiembrie 2011, în timp ce Zhang (26 ani) a ocupat locul 30 în ierarhia WTA în urmă cu exact cu un an.

Alexandra și-a asigurat un cec de 3.310 dolari și 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe americanca de origine georgiană Anna Tatishvili (25 ani, 134 WTA). Va fi prima confruntare dintre cele două.

Sursa: agerpres.ro