Alesia Sferlea, locul 5 cu naţionala de junioare II la Europenele de tenis de masă

Alesia Sferlea a terminat pe locul 5 alături de naţionala de junioare II, la Europenele de tenis de masă de la Varazdin (Croaţia). Jucătoarea legitimată la CSM Arad, în vârstă de doar 13 ani şi debutantă la competiţia continentală, face parte din lotul reprezentativei României, care care a învins Ungaria cu 3-1, în optimi, dar apoi a cedat în sferturi la mare luptă cu Ucraina, 2-3. În meciul pentru locurile 5-6, micile „tricolore” au dispus de Portugalia cu 3-1. Ioana Băiaşu, Bianca Mei-Roşu şi Cristina Sângeorzan sunt celelalte componente ale naţionalei noastre, primele două ducând greul în proba pe echipe. Pregătită la CSM Arad de antrenorul Cristian Dodean, Alesia Sferlea va juca la Europene şi în probele de simplu şi dublu. România şi-a mai adăugat între timp o medalie, după ce echipa masculină U15, de juniori II e în finală.

Debutanta CSM-ului joacă şi la simplu şi dublu

Vă reamintim că la categoria U19, România a cucerit patru medalii, una de aur, două de argint şi una de bronz.  Titlul continental le-a revenit „tricolorelor” junioare în proba pe echipe, din lot făcând parte şi arădeanca Adela Strună, 17 ani, componentă a echipei de Superligă a CSM-ului. Celelalte medalii au venit în probele de dublu masculin şi dublu mixt, ambele argint şi echipe masculin, bronz.