Afumaţilor! UTA nu mai ştie să bată pe nimeni

Fără vlagă şi orizont, cu jucători plafonaţi, mai mereu cu capul în pământ, UTA a fost şi astăzi, la Afumaţi, doar o umbră a unei candidate la promovare. Mai grav e că Roşu nu găseşte antidotul iar echipa joacă tot mai slab, până şi modesta echipă dintr-o comună de lângă Bucureşti rezistând în faţa “roş-albilor”. Practic, UTA – care şi-a permis să vină cu avionul la Bucureşti – a părut mai obosită şi vlăguită decât dacă ar fi venit pe jos, iar motto-ul clubului, preluat de la galerie, ar trebui să fie mai degrabă:”Nu dăm niciodată înainte…” Nici o scuză nu ar trebui să fie invocată după prestaţia jenantă de la Afumaţi, iar de acum chiar că nu se mai poate vorbi de promovare. Eventual de măsuri sau remanieri la nivel de staff tehnic şi lot sau chiar tăieri de buget. Că nu-i aşa, obiectivul e ca şi ratat! Şi ca şi o concluzie la rece, nu la cald, parcă aruncăm prea mulţi bani publici pe un proiect, o echipă, ce deocamdată nu face performanţă.
“Nu daţi niciodată înainte?”
Din prima parte a meciului de la Afumaţi nu am consemnat absolut nimic, eventual jocul individualist al unui anume Vîlceanu, care se crede probabil mare vedetă, pe când el e un etern anonim. UTA a fost la fel de ştearsă şi în partea a doua, iar Miron a salvat golul în minutul 66, la prima ocazie a meciului, Olariu şutând plasat de la marginea careului. Cu un mijloc anesteziat şi cu golgheterul Petre mai absent ca niciodată, UTA nu avea cum să marcheze, nici măcar intrarea veteranului Strătilă nereuşind să trezească din amorţeală o echipă parcă intrată deja în vacanţă. Abia în minutul 74 s-a consemnat o semi-ocazie a UTA-ei, Curtuiuş reluând slab cu capul din 8 metri, la o greşeală în defensiva gazdelor. Afumaţiul putea din nou marca în minutul 79, atunci când Vlada, singur la 6 metri, a reluat incredibil cu capul, direct în Miron, salvând Aradul de la dezastru!
Adio promovare!
S-a terminat 0-0, după poate cel mai slab meci făcut de “roş-albi” în retur. UTA a început partida în formula: Miron – Muntean, Adili, Gligor, Copaci – Andor, Chindriș (73 Piccioni), Tănase, Vîlceanu (54 Strătilă) – Curtuiuș, Petre (83 Jorza). Cu două remize şi o înfrângere în ultimele trei meciuri, UTA rămâne în afara podiumului şi îşi ia, în mare măsură, adio de la promovare. Nu neapărat din punct de vedere al clasamentului, unde mai sunt şanse teoretice, ci al atitudinii şi jocului, care par de neclintit. Iar asta exact înaintea unei “duble” extrem de dificile, cu Sepsi şi Juventus. Poate ar fi cazul unui şoc la echipă, pentru că Laurenţiu Roşu e depăşit total. De urmărit…