ADIO LIGA CAMPIONILOR: PARTIZAN – STEAUA 4-2, IAR CAMPIOANA ROMANIEI JOACA IN PLAY-OFF-UL EUROPA LEAGUE

Steaua a ratat calificarea în play-off-ul UEFA Champions League, după un meci de infarct cu Partizan. În infernul de la Belgrad, gazdele au deschis scorul după doar opt minute, atunci când Babovic a profitat de lipsa de comunicare dintre Cojocaru şi Papp.

Steaua a reacţionat însă destul de repede și a reușit egalarea după doar trei minute prin Sulley Muniru. Roş-albaştrii au trecut apoi  în avantaj în minutul 33, după o fază construită de Alcenat şi Adi Popa şi finalizată de Hamroun. Până la pauză a înscris și Bojinov, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Startul reprizei a doua avea să-și pună amprenta pe rezultatul final, precum și pe echipa calificată în play-off. La trei minute de la reluare, Papp a greșit din nou, de data aceasta cu o preluare, sârbii au atacat rapid și Varela s-a văzut nevoit să-l agațe din spate pe Brasanac. Penalty pentru sârbi și eliminare a fundașului central al Stelei

Centralul ungur a arătat punctul cu var, chiar dacă faultul a fost în afara careului, dar Zeița Fortuna a mai ținut o dată cu noi și Bojinov a tras în bară. Papp şi-a continuat însă seara de coşmar şi a deviat în propria-i poartă şutul lui Jevtovic, iar tribunele au sărit în aer. Era minutul 60, scorul era egal și tot Steaua calificată.

În minutul 69 s-a făcut 3-2. Oumaru a trecut ușor de Papp, i-a pasat lui Zivkovic, care a finalizat, din interiorul careului, după ce l-a pus la pământ din dribling pe Breeveld. Mingea a lovit bara din stânga lui Cojocaru, pe jos, și a intrat în plasă. Trujic a stabilit scorul final cu un gol marcat în prelungiri, iar campioana României îşi ia adio de la Liga Campionilor.

Partizan a învins-o pe Steaua cu 4-2 şi merge în playoff-ul UCL, în timp ce trupa lui Mirel Rădoi va fi cap de serie la tragerea la sorti a play-off-ului Europa League.

Partizan – Steaua 4-2

Au marcat: Babovic 8, Jevtovic 60, Trujic 90+1 / Muniru 11, Hamroun 33
Eliminat: Varela 48

Partizan: Z. Zivkovic – Vulicevic, Balazic, Fabricio, N. Petrovic – Brasanac, Jevtovic – Oumaru, Babovic (Trujic 90), A. Zivkovic – Bojinov (Ilic 60)
Antrenor: Zoran Milinkovic

Steaua: Cojocaru – Alcenat, Papp, Varela, Tosca – Sulley Muniru, Breeveld (Tudorie 72) – Ad. Popa, Hamroun (G. Iancu 70), Chipciu (Guilherme 51) – Tade.
Antrenor: Massimmo Pedrazini

Sursă: digisport.ro