La o victorie de careul de aşi: FCC UAV Arad a început în forţă play-off-ul, 84-48 cu Sirius!

„Studentele”  de la FCC Baschet UAV s-au impus categoric în această seară, scor 84-48 (31-10, 18-15, 11-13, 24-10), în primul meci al sferturilor de finală din Liga Naţională, cu Sirius Târgu Mureş. Partida din Polivalenta arădeană a fost mai mult un monolog al „galben-albastrelor”, deşi oaspetele au dat semne de revenire în două din cele patru sferturi. Prea puţin însă pentru a le face faţă arădencelor pregătite de Bogdan Bulj, Hadzovic şi colegele sale făcând practic diferenţa în primele zece minute, încheiate cu un neverosimil 31-10. La pauza mare, tabela indica 49-25 şi conturile erau deja încheiate. După un sfert trei câştigat oarecum surprinzător de mureşence, FCC UAV a apăsat din nou pe acceleraţie în ultimul act, când s-a distanţat la peste 30 de puncte. Cu 11 jucătoare folosite de-a lungul partidei, opt din ele trecându-şi numele şi pe lista marcatoarelor, Aradul a fost net superioară la aruncările de două puncte, procentaj de 54%, faţă de 24% al adversarelor, dar şi la recuperări, 56 pentru gazde şi doar 25 în dreptul celor de la Sirius. Un meci în care a excelat cehoaica Vitulova, pivotul echipei arădene contabilizând 22 (1×3) de puncte şi şapte recuperări. Ea a fost secondată de americanca Keys, cu 16 (3×3) puncte. Pentru Arad au mai jucat: Hadzovic 11 (3×3), Vaida 10, Akathiotou 9, Ghiţă 8, Manea 4, Mîrne Nagy 4, Fleşer şi Vaţi. Singura absentă a fost americanca Sutherland, menajată după accidentarea la spate. De la vizitatoare s-au remarcat Sherrill, 14 (1×3) puncte, Cortez 13 (2×3) şi Chiş 12 (3×3). Au mai jucat: Feises 3 (1×3), Lipovan 2, Solyom 2, Liubinets 2, Czimbalmos, Badi şi Moga. Un aspect demn de semnalat este că s-a folosit pentru prima dată în istorie, la Arad, arbitrajul video.

Calificarea poate fi tranşată joi seară, Satu Mare pierde primul meci al „sfertului” cu KSE!

Aşadar, un prim pas spre semifinale, fază de care pe arădence le mai desparte o singură victorie, în primul tur din play-off (sferturi de finală) jucându-se pe sistemul „cel mai bun din trei meciuri”. Calificarea va fi tranşată probabil joi, 31 martie, ora 18, la Târgu Mureş, când echipa lui Bulj ar trebui să se impună şi în deplasare, pentru a putea pregăti cât mai bine semifinala de campionat. În careul de aşi s-a calificat deja marea favorită la titlu şi în acest sezon, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, care a trecut de două ori de „U” Cluj, cu 83-45 şi 90-46, dar marea surpriză s-a consemnat în această seară la Satu Mare, acolo unde gazdele de la CSM au pierdut cu KSE Târgu Secuiesc, scor 65-71! O confruntare care interesează direct Aradul, pentru că învingătoarea de aici dă piept cu FCC UAV, în semifinale. Favorită la calificarea în penultimul act rămâne tot trupa lui Miguel Lopez, care trebuie să câştige joi, 31 martie, în secuime, pentru ca sâmbătă, 2 aprilie, să tranşeze accederea în semifinale pe teren propriu. În fine, Phoenix Constanţa a trecut cu 69-52 de CSM Alexandria, în primul meci al sferturilor de finală. (foto text: Cipri Petcuţ)