Manchester City s-a calificat în premieră în finala Champions League

Manchester City s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 2-0 (1-0), pe teren propriu, în manşa secundă a semifinalelor. City, după 2-1 la Paris, s-a impus şi în retur, prin ”dubla” algerianului Riyad Mahrez (11, 63). A fost o nouă demonstraţie de forţă a „cetăţenilor”, City amintind de Barcelona lui Guardiola. PSG, finalista ediţiei trecute, a acuzat absenţa lui Kylian Mbappe, accidentat şi rămas pe banca de rezerve. Campioana Franţei avea nevoie de victorie, dar a făcut figuraţie şi nu a trimis şut pe spaţiul porţii. În schimb, echipa pregătită de Pep Guardiola a făcut legea şi nu i-a dat nicio şansă adversarei, cu o posesie sigură şi un joc de pase impresionant. Omul meciului a fost Mahrez, algerian născut la Paris, care şi-a trecut în cont o „dublă”, în minutul 11 cu un şut din unghi şi apoi în minutul 63, când a frutificat o centrare excelentă a lui Foden.

PSG a rămas în zece, Di Maria fiind eliminat în minutul 69 pentru lovire fără minge la Fernandinho. Gazdele au mai avut o bară, prin acelaşi Foden (77), iar Navas s-a remarcat la şutul lui De Bruyne (80). Francezii au terminat frustraţi meciul, cu intrări dure şi alergând mereu după minge. City se califică meritat în ultimul act al Champions League, aşteptându-şi adversara. Chelsea şi Real Madrid, în tur 1-1, se luptă în această seară pentru a reuşi calificarea în finala de la Istanbul.