Șimăndanii și-au luat adio de la Liga 1 de futsal cu un egal spectaculos

Șoimii Șimand și-a luat adio de la Liga 1 de futsal cu o remiză spectaculoasă. După 650 de kilometri parcurși chiar în ziua meciului până la Râmnicu Sărat și ajunși la locul faptei cu 45 de minute înainte de startul partidei cu Luceafărul Buzău, arădenii s-au prezentat bine și au impus egalul, 9-9 și singurul punct din play-out! Gazdele au condus pe tabelă la pauză, scor 4-2, dar echipa tânără a șimăndanilor a dat o replică nesperat de dârză după pauză.

Chiar a condus cu 9-8 până în ultimul minut, când Micula a avut o deviere nefericită în proprie poartă. Tomuța a înscris de patru ori pentru „șoimi”, Mărcuș de trei ori, iar Găleancu și Micula și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor cu câte o reușită.

Așadar, Șimandul termină primul sezon din istoria clubului în Liga 1 de futsal cu 10 puncte, ea fiind deja matematic retrogradată. În ultimul meci al sezonului au evoluat: Alex Stejar – Darius Găleancu, Raul Tomuța, Fabian Micula, Ciprian Balaban, Andrei Neagu și Ianis Onița.