Crişul Chişineu Criş a pierdut şi duelul nou promovatelor din Liga Florilor

Handbalistele de la Crișul Chișineu Criș nu reuşesc să spargă gheaţa în Liga Florilor! După înfrângeri scontate cu echipele din Craiova şi Râmnicu Vâlcea, fetele pregătite de Narcis Cîtu au pierdut cu 30-27 cu o altă nou-promovată, Dacia Mioveni. Deşi a început bine şi a condus cu 6-4 în minutul șapte, Crişul nu a mai menţinut ritmul şi i-a permis adversarei să marcheze de şase ori, pentru un 6-10 în minutul 12. Arădencele au mai reuşit să se apropie până la pauză, când tabela indica 16-18. Repriza secundă a continuat în aceeași manieră, cu argeșencele permanent la conducere. Chişoanele au dat semne că pot reveni pentru un final încins, s-au apropiat la un gol cu cinci minute rămase din joc, 26-27, dar au mai înscris doar o dată până la final.

Patru înfrângeri din tot atâtea meciuri, pentru arădence

S-a terminat 30-27 pentru Mioveni și Crișul ajunge la patru înfrângeri, trei pe teren, în debutul pe prima scenă a handbalului feminin românesc. Sabine Klimek și Diana Șamanț s-au remarcat cu câte şapte goluri, Cherecheși, Gaiu, Haidu, Tamas, Snakovszki și Boldor au înscris câte două goluri, iar Taivan unul.  Luni este zi de pauză la turneul doi al Ligii Florilor de la Sfântu Gheorghe. În ultimul meci al turneului, Crișul joacă marți, de la ora 13:45 la sala Kati Szabo, cu SCM Gloria Buzău, în etapa a 5-a. (foto: handbalmania.ro)