Coman şi Both, fără medalii la Balcanice. România – pe podium în clasamentul general

România a cucerit 29 de medalii, dintre care 8 de aur, 14 de argint şi 7 de bronz, la Campionatele Balcanice de atletism pentru seniori, desfăşurate sâmbătă şi duminică pe Cluj Arena. În clasamentul pe medalii, Ucraina a ocupat primul loc, cu 12-13-7, urmată de Turcia, 9-2-10 şi România. La ediţia a 73-a a Campionatelor Balcanice au participat aproximativ 300 de sportivi din 12 ţări, România aliniindu-se la start cu 64 de sportivi. Competiția l-a avut ca oaspete de onoare pe Lord Sebastian Coe, președintele World Athletics. Reprezentanţii Aradului au fost Nicolae Coman, legitimat la CS Universitatea şi Denis Both, atlet de la CS Municipal.

Campion naţional la 1500 de metri, Coman a terminat al optulea în finala balcanică, cu timpul 3:53.75. La aruncarea suliţei, Denis Both nu a reuşit să arunce mai bine decât la Naţionale, clasându-se pe locul 7, cu o aruncare ce a măsurat 71,40 metri. În schimb, campionul naţional Alexandru Novac s-a apropiat de 80 de metri, aruncând 79,04 metri, fără însă a reuşi să obţină medalia!