Casa Fotbalului găzduiește astăzi, de la ora 13, tragerea la sorți pentru stabilirea programului în seriile Ligii 3. Evenimentul va fi transmis live pe pagina de Facebook FRF și pe YouTube FRF TV. Prin decizia Comitetului Executiv din 18 august 2020 s-a validat un format al Ligii 3 cu 100 de echipe participante împărțite în 10 serii egale. Divizionarele terţe arădene, Şoimii Lipova, Crişul Chişineu Criş, Progresul Pecica şi Gloria Lunca Teuz Cermei, au fost repartiziate în seria a opta.
Echipele din judeţul nostru vor juca alături de alte cinci formaţii din judeţul Timiş (Avântul Periam, CSC Dumbrăviţa, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, ACS Fortuna Becicherecu Mic şi ACS Poli Timişoara) şi de nou promovata din judeţul Caraş Severin, Progresul Ezeriş. Vom reveni cu tragerea la sorţi şi cu programul complet al formaţiilor din judeţul nostru.
Seria 1 |
Seria 2 |
ACS Bradu Borca | ACS Sportul Chiscani |
CS Dante Botoşani | CS Avântul Valea Mărului |
CS Sporting Juniorul Vaslui | CSM Râmnicu Sărat |
ACS Foresta Suceava | CSM Focşani 2007 |
ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ | ACS Suporter Club Oţelul Galaţi |
CSM Bucovina Rădăuţi | CS Viitorul Ianca |
CS Ştiinţa Miroslava | CS Făurei |
ACS Şomuz Fălticeni | CS Sporting Lieşti |
ACS Huşana Huşi | ACS Dacia Unirea Brăila |
CSM Paşcani | CSM Bacău |
Seria 3 |
Seria 4 |
ACS Mostiştea Ulmu | CSA Steaua Bucureşti |
ACS Recolta Gheorghe Doja | SC Dinamo 1948 SA 2 |
ACS Înainte Modelu | Fotbal Club Rapid 2 |
AS FC Agricola Borcea | CS Concordia Chiajna 2 |
CS Gloria Albeşti | AFC Progresul 1944 Spartac |
ACSM Olteniţa | CS Tunari |
FC Viitorul Constanţa SA 2 | SC FC Voluntari SA 2 |
CS Afumaţi | AFC Metalul Buzău |
SC Popeşti-Leordeni | CS Baloteşti |
CSA Axiopolis Sport Cernavodă | SC Fotbal Club FCSB SA 2 |
Seria 5 |
Seria 6 |
ACS SR Municipal Braşov | ACS Unirea Bascov |
CSM Corona Braşov | CSO Petrolul Potcoava |
CSO Plopeni | ACS Vediţa Coloneşti M.S. |
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 | ACS FC Academica Clinceni 2 |
ACS Kids Tâmpa Braşov | CSM Flacăra Moreni |
CS Blejoi | CSM Alexandria |
ACS Olimpic Cetate Râşnov | Universitatea Craiova 2 |
ACS KSE Târgu Secuiesc | AS FC Pucioasa |
AFC Astra 2 | ACSO Filiaşi |
AFC Odorheiu Secuiesc | CS Sporting Roşiori 2008 |
Seria 7 |
Seria 8 |
CSM Deva | CS Crişul Chişineu Criş |
CS Măgura Cisnădie | CS Avântul Periam |
CSM Jiul Petroşani | ACS Progresul Ezeriş |
ACS Minerul Costeşti | CS Şoimii Lipova |
CS Gaz Metan Mediaş 2 | ACS Progresul Pecica |
AFC Hermannstadt 2 | CSC Dumbrăvița |
ACS Viitorul Şelimbăr | CSC Ghiroda şi Giarmata Vii |
ACS Flacăra Horezu | CS Gloria Lunca-Teuz Cermei |
CS Viitorul Dăeşti | ACS Fortuna Becicherecu Mic |
CS Gilortul Târgu Cărbuneşti | ACS Poli Timişoara |
Seria 9 |
Seria 10 |
FC Unirea Dej | ACS FC Someşul Dej |
CS Unirea Ungheni 2018 | CSM Satu Mare |
CS Ocna Mureş | CS Progresul Şomcuţa Mare |
CSO Cugir | CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei |
CS Hunedoara | ACS CAO 1910 Oradea |
CSM Avântul Reghin | CS Minaur Baia Mare |
ACS Sticla Arieşul Turda | CS Luceafărul Oradea |
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca | CSC Sânmartin |
AFC Unirea 1924 | ACS Unu Fotbal Club Gloria |
ACS Industria Galda | SCM Zalău |
Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:
B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9
Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:
- Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
- Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
- Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
- Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
- Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10
Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.
Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.