Real Madrid şi Juventus, marile învinse în Champions League

Miercuri seara s-au disputat ultimele meciuri din prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Real Madrid a primit vizita lui Manchester City, intr-o confruntare asteptata cu nerabdare de lumea fotbalului. Isco a deschis scorul pentru madrileni, insa „cetatenii” au intors scorul in ultimele minute si s-au impus cu 2-1.

Gabriel Jesus (min.78) si Kevin De Bruyne (min.83 – penalti) au marcat pentru britanici, care devin astfel mari favoriti la calificarea in sferturi. Mai mult, capitanul madrilenilor, Sergio Ramos, a fost eliminat si nu va juca in retur.

In Franta, Olympique Lyon a produs surpriza in duelul cu Juventus, care a avut un singur sut pe spatiul portii. A fost 1-0 pentru francezi, dupa golul reusit de Tousart, in prima repriza.

Liga Campionilor, optimi de finală:

Real Madrid – Manchester City 1-2 (Isco ’60 / Gabriel Jesus ’78, De Bruyne ’83 – penalti)

Olympique Lyon – Juventus 1-0 (Tousart ’31).