UTA a încheiat în genunchi sezonul 2018/2019 al Ligii a II-a la fotbal, cu o clasare ruşinoasă. Înfrângerea de la Mioveni, din ultima etapă, face ca Bătrâna Doamnă să termine pe un loc cu ghinion, 13!
Iar ca frustrarea să fie şi mai mare, roş-albii au fost depăşiţi in extremis de marea rivală, ASU Poli, dar şi de o altă echipă de tradiţie de pe Bega, Ripensia.
Au promovat Chindia şi Academica Clinceni, iar „U” Cluj a terminat pe locul 3, urmând să dispute barajul de promovare împotriva sibienilor de la Hermannstadt.
Au retrogradat în eşalonul trei Energeticianul, Aerostar Bacău, ACS Poli, CS Baloteşti şi Dacia Brăila.
Liga 2, etapa a 38-a (ultima):
SC Farul Constanţa – Ripensia Timişoara 1-1
P. Celestino 39 (pen.) / Mansour 87
Aerostar Bacău – CS Balotești 7-2
V. Buhăcianu 11, 18, 51, 55, 63, S. Vișinar 60, Ciocîlteu 65 / V. Mihai 8, 79
CS Mioveni – UTA Arad 3-0
Măzărache 18, Hergheligiu 35 și 42
Daco-Getica Bucureşti – ACS Poli Timişoara 3-1
Nsiah 25, 51, Grecu 28 / L. Oprea 20
ASU Politehnica Timişoara – Metaloglobus Bucureşti 2-0
Ursu 15, 20
Luceafărul Oradea – Dacia Unirea Brăila 6-0
G. Paraschiv 8, 17 (pen) și 33, V. Pop 10,50, Dulca 89
FC Argeş – Sportul Snagov 3-2
Petrolul Ploieşti – Academica Clinceni 2-3
L. Marinescu 41 (pen.), B. Rusu 83 / Buziuc 8, 28, Maronne 72
Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu 2-0
D. Goga 10 și 58
Energeticianul – Chindia Târgovişte 0-2
Cherchez 18, Neicuțescu 55.
Clasament final:
1.Chindia 38 27 7 4 79-33 88
2.Clinceni 38 28 3 7 77-24 87
………
3.”U” Cluj 38 25 7 6 85-26 82
…….
4.Petrolul 38 24 5 9 77-38 77
5.Snagov 38 21 7 10 56-37 70
6.FC Argeş 38 20 8 10 54-33 68
7.CS Mioveni 38 18 7 13 63-41 61
8.Luceafărul 38 14 10 14 57-59 52
9.Metaloglobus 38 14 7 17 43-56 49
10.ASU Poli 38 13 9 16 39-38 48
11.Daco-Getica 38 11 14 13 54-55 47
12.Ripensia 38 12 11 15 44-54 47
13.UTA 38 13 8 17 55-64 47
14.Farul 38 14 5 19 46-60 47
15.Pandurii 38 12 8 18 57-65 44
………..
16.Energeticianul 38 9 12 17 46-55 39
17.Aerostar 38 11 5 22 60-68 38
18.ACS Poli 38 7 8 23 31-67 29
19.Baloteşti 38 6 6 26 31-88 24
20.Brăila 38 4 7 27 30-123 19
Rezultate directe între echipele care au terminat cu 47 de puncte:
UTA – Ripensia 2-1
Ripensia – UTA 1-0
UTA – Farul 4-2
Farul – UTA 1-1
Ripensia – Farul 1-0
Farul – Ripensia 1-1
Daco-Getica – UTA 2-0
UTA – Daco-Getica 1-1
Daco-Getica – Ripensia 1-1
Ripensia – Daco-Getica 1-1
Daco-Getica – Farul 3-0
Farul – Daco-Getica 0-0
Clasament special între echipele care au 47 de puncte:
11.Daco-Getica 8-3 10 pct.
12. Ripensia 6-5 9
13. UTA 8-8 8
14. Farul 4-10 3.