TIMISOARA A SPERAT, DAR ARADUL MERGE IN SEMIFINALE: BCM TYMES – UNIV.GOLDIS ICIM 75-87

Univ.Goldiş ICIM a obţinut, astăzi, o calificare scontată în semifinalele Ligii Naţionale de baschet. La fel ca în primul meci din play-off, disputat joi, la Arad, Tymes Timişoara le-a dat şi de această dată mari bătăi de cap „galben-albastrelor”. Dornice să realizeze o premieră şi să câştige pentru prima oară în faţa Aradului, bănăţencele s-au agăţat de fiecare minge, iar eforturile lor au fost răsplătite la finalul primelor două sferturi. După un prim interval încheiat la egalitate, scor 20-20, la pauza mare gazdele conduceau nesperat cu 46-42 şi Timişoara râvnea la surpriză. Cu aceleaşi probleme în apărare, arădencele şi-au spălat păcatele pe faza de atac. Americanca Simmons s-a descătuşat, iar jocul a luat un turnură favorabilă, cu Aradul în permanenţă la timonă.

În aşteptarea marii rivale

Era 66-61 pentru ICIM la capătul a trei sferturi, pentru ca finalul să consemneze o victorie muncită, 87-75 (20-20, 22-26, 24-15, 21-14) în favoarea vicecampioanei „en-titre”. De la gazde s-au remarcat Karakasevic, 28 de puncte şi 17 recuperări, Pesovic, 16 puncte şi Jovovic, 14 puncte, în vreme ce de la arădence au ieşit la rampă Simmons, 27 de puncte, Engelman 15, Broomfield şi Brosovszky, ambele cu 13 puncte. În tricoul galben-albastru au mai evoluat Plouffe 9, Samburska 6 (2×3), Nagy 2, Milovanovic 2 şi Crăciun. Univ.Goldiş ICIM se califică în semifinale, unde va înfrunta cel mai probabil CSM Târgovişte, într-o reeditare a finalei ediţiei trecute de campionat.