ICIM ARAD S-A IMPUS CLAR IN PRIMUL MECI DIN PLAY-OFF

by Cosmin Mihuta

Campioană en titre a baschetului feminin românesc, Universitatea de Vest ‘Vasile Goldiș’ Arad, a obținut marți o victorie facilă în fața echipei BCM Danzio Timișoara, pe teren propriu, în primul meci din cadrul sferturilor de finală ale Ligii Naționale, scorul final înregistrat pe tabela de marcaj, 76-40 (28-11, 20-6, 11-8, 17-15), fiind elocvent. UVVG ICIM a jucat aproape de ”turația maximă” doar în prima jumătate, astfel că în pauza mare s-a plecat la vestiare la scorul de 48-17. Cum echipa din Timișoara nu a pus prea multe probleme echipei gazdă, antrenorul Jose Araujo le-a oferit o nouă șansă rezervelor, pe care le-a folosit minute bune.

Principalele marcatoare ale echipei UVVG ICIM au fost Monique Coker 18 puncte (6 recuperări), Donica Cosby 11 p (3×3, 4 rec), Laura Broomfield 9 p, Monica Engelman 9 p (1×3 rec), în vreme ce pentru BCM Danzio au fost Milena Marjanovic 12 p (9 rec), Adina Stoedin 8 p (5 rec), Alexandra Sasebas 7 p (5 rec), Milana Zivadinovic 6 p (5 rec).

Cea de-a doua partidă dintre cele două echipe se va juca vineri 4 aprilie, de la ora 15,00, la Timișoara.