Ce surpriză! Codaşa Lugoj blochează liderul din Lipova

Şoimii Lipova nu se regăseşte absolut deloc în acest retur de campionat de Liga a III-a. Iar dacă rezultatele negative obţinute de curând în faţa unor echipe ceva mai bine cotate, egalul de astăzi, de pe terenul penultimei clasate – virtual retrogradată, este aproape inexplicabil. Încă liderul seriei a IV-a s-a văzut condus din minutul 30, pe terenul unei echipe din Lugoj ce pierduse runda trecută chiar în fieful ultimei clasate din Ocna Mureş, grupare ce bifase în această săptămână prima victorie stagională!

După doar un minut, Lipova a egalat prin Mădălin Popa, dar până la pauză nu a mai produs mare lucru şi era 1-1 la finalul primelor 45 de minute. În primul sfert de oră s-a jucat pe contre, ambele echipe ratând două situaţii mari, lipovanii prin Obrad. Până la urmă, „şoimii” au preluat conducerea în minutul 61, prin reuşita lui Filimon, cu un şut plasat de la 16 metri şi se părea că trupa lui Flavius Sabău îşi poate trece în cont a doua victorie consecutivă.

Nu a fost să fie aşa, pentru că bănăţenii au crezut în şansa lor şi au reuşit egalarea prin Folarin, în minutul 76, ce a transformat în gol o lovitură liberă de la 25 de metri, cu tot concursul portarului Jianu, păcălit de traiectorie. Rămasă fără golgheterul Trabalka, schimbat după ceva mai bine de o oră, Lipova a măcinat în gol şi până la final doar Filimon şi-a trecut în cont o ocazie, scor final 2-2!

Şoimii Lipovei şi-au trecut în cont un nou „zbor” fals şi pierd două puncte uriaşe în lupta pentru promovare, iar contraperformanţa de la Lugoj ar putea însemna şi capitularea în faţa contracandidatelor. Nu că lupta nu ar rămâne strânsă, doar că ceva se întâmplă pe malul Mureşului, iar echipa pare într-un blocaj din care nu reuşeşte să iasă. Lipova a început cu: Jianu – Stoin, Bercu, Vasiu, Filimon – Poiană, Lazea, M. Popa, Istrate (46 Calvin) – Marton (55 Obrad), Trabalka (64 Burlă).

Într-un alt meci al etapei a 22-a din C4, Sebişul a trecut iar pe lângă prima victorie din retur. Formaţia lui Cristi Todea a condus cu 3-1, după 1-0 pentru Giarmata în minutul 5, dar a trebuit să se mulţumească la final doar cu un punct, gazdele egalând la 3. Enciu a reuşit o dublă, în minutele 13 şi 57, iar Mateucă a marcat în minutul 47.

Sâmbătă, începând cu ora 17, e rândul celorlaltor două divizionare arădene să joace: Crişul primeşte vizita Dumbrăviţei, în unul din cele mai tari meciuri ale rundei, iar Cermeiul are meci tot acasă, cu Galda.

În clasament continuă să conducă Lipova, cu 46 de puncte, dar cu o victorie, Reşiţa – duel acasă cu Deva sau Dumbrăviţa, cu o deplasare complicată în judeţul Arad, au şansa de a trece pe primul loc.