Zăbraniul bate Crişul şi câştigă Cupa, după 36 de ani!

Victoria Zăbrani a furnizat surpriza în finala judeţeană a Cupei României, trecând cu 2-1 de campioana Ligii a IV-a Arad, Crișul Chişineu Criş. Gazonul arenei din Şiria, îmbibat cu apă ca urmare a precipitaţiilor abundente căzute în ultimele zile, le-a făcut viaţa grea celor două echipe. Băd a deschis scorul pentru formaţia pregătită de Cristi Irimia, pentru ca Modan să reuşească egalarea, la cinci minute după pauză. Scorul final a fost stabilit în minutul 63, când Zele a transformat un penalty scos tot de el, la un fault în careu comis de Tomuţ.

Până la ultimul fluier al lui Gornic, Crişul a ratat din toate poziţiile, a nimerit de trei ori bara şi a trimis, astfel, Cupa la Zăbrani, după 36 de ani de secetă! E prima înfrângere pentru Adrian Abrudean la cârma Crişului, dar obiectivul principal rămâne promovarea în Liga a III-a, ce poate fi obţinută la baraj.

Crișul: Mucha – Ciornei, Tăşedan, Lazăr, Tomuț – Ember (A. Mihai), Maghici, Gâlcă (Covaci) – Piț, Modan, Cigan.
Zăbrani: Șoltesz – Ad. Popa, Hodan, Edu, Topai – Simion, Francescu – Zele, Fl. Pavel, Gherghel (Filip) – Băd. Au arbitrat: A. Gornic – la centru, S. Pantea și L. Berariu – asistenți. Obs. AJF: L. Buda și V.Rad.