Vulturar și Rareș Pop au fost pe teren în eșecul dur al României U19

Naționala U19 a României și-a început parcursul din cadrul Turului de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea Campionatului European, cu o înfrângere categorică. Într-o grupă cu Franța, țara gazdă, Irlanda de Nord și Norvegia, „tricolorii” antrenați de Alexandru Pelici au cedat  cu 4-0 în fața nordicilor. Norvegia avea 3-0 încă din minutul 25, după reușitele semnate Hansen-Aarøen 4′, Flataker 14′, Schjelderup, ultimul gol căzând în cel de-al patrulea minut de prelungire, din partea lui Riisnæs. Arădeanul lui Lecce, Cătălin Vulturar, a fost titular, dar a fost înlocuit la pauză cu Martinovic. Utistul Rareș Pop a rămas pe bancă până în minutul 64, când l-a schimbat pe „faristul” Adrian Mazilu.

Următoarea adversară este Irlanda de Nord

Următorul meci al „tricolorilor” va avea loc sâmbătă, 25 martie, de la ora 16, împotriva Irlandei de Nord.  Primele clasate din cele 7 grupe de la Turul de Elită vor obține calificarea la Campionatul European U19 din această vară. Turneul final va avea loc în perioada 3-16 iulie și va fi găzduit de Malta. Echipa României contra Norvegiei: 1. Dincă – 14. Kovacs, 5. Pașcalău, 17. Duțu, 13. Borza (4. Sălceanu 86) – 8. Vulturar (15. Martinovic 46), 18. Sala – 11. Mazilu (16. Pop 64), 10. Radaslavescu (20. Bujor 64), 7. Musi (21. Trică 76) – 9. Burnete.