Vlahovic, gol la debutul în Liga Campionilor! Ce record a stabilit atacantul sârb

Chelsea, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe Lille, cu scorul de 2-0, marţi seara, la Londra, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Chelsea a făcut un pas important spre sferturile de finală, golurile fiind semnate de germanul Kai Havertz (8) şi de americanul Christian Pulisic (63). Campioana Franţei a avut oportunităţi bune de gol prin Renato Sanches, Benjamin Andre, Jonathan Bamba sau Jonathan David, dar de fiecare dată s-a opus fundaşul brazilian Thiago Silva, în mare formă, sau portarul Edouard Mendy.  În alt meci, Villarreal a remizat pe teren propriu cu Juventus Torino, 1-1. Atacantul sârb Dusan Vlahovic a marcat primul său gol în Liga Campionilor, la debut, după doar 32 de secunde! ”Submarinul galben” a egalat în repriza secundă, prin Daniel Parejo (66), după ce în prima repriză Lo Celso (13) a trimis mingea în bară.

Face deja istorie în tricoul lui Juventus

Dusan Vlahovic intră în istoria Ligii Campionilor, reușind cel mai rapid gol la debut. Precedentul record era deținut de către germanul Andreas Moller, după un gol înscris în 1995, în secunda 37, la debutul său pentru Borussia Dortmund. Vlahovic este doar al treilea jucător din istoria clubului Juventus care înscrie la debutul în Liga Campionilor, după legendarii Alessandro Del Piero și David Trezeguet. Totuși, atacantul sârb este singurul jucător din istoria “Bătrânei Doamne” care înscrie la debut într-un meci din fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor.