Visul merge mai departe, UTA are șanse la play-off-ul SuperLigii până în ultima etapă!

UTA a învins-o astăzi pe FC U Craiova cu 3-2 în meciul disputat pe Arena “Francisc Neuman” în penultima etapă a sezonului regulat din Superligă. Pedro, Micovschi şi Fabry, din penalty, au înscris pentru utişti, în timp ce oaspeți, sosiți la Arad fără antrenor principal, au punctat prin Bauza şi Dragu. Un stadion plin a susținut echipa lui Rednic, iar debutul a fost prolific. Luckassen a trimis cu capul puțin pe lângă poartă, în minutul 2, iar zece minute mai târziu, Rareș Pop l-a pus la grea încercare pe portarul Craiovei. Tabela avea să deblocheze în minutul 13, când Joao Pedro, titularizat inspirat de Rednic, a înscris cu o execuție în forță de la peste 20 de metri, la colțul lung. Trupa lui Mititelu nu a acuzat șocul și la prima ocazie, în minutul 22, a egalat: Baeten a executat o lovitură liberă de la 35 de metri, iar Bauza a marcat cu o lovitură de cap din careu. Peste alte șase minute s-a făcut 2-1, Pedro l-a lansat pe neobositul Micovschi în careu, centrarea acestuia a fost blocată de Kvakic, dar mingea a revenit la Micovschi, care a împins-o în poartă din patru metri. Faza a fost verificată de VAR pentru un eventual offside, dar decizia a fost favorabilă UTA-ei, care trecea din nou în avantaj. Luckassen putea să facă 3-1 cinci minute mai târziu la capătul unei acțiuni a lui Rareş Pop, însă lovitura de cap a olandezului din opt metri a fost respinsă de Popa. Contrat cursului jocului, FC U a înscris din nou, dintr-o fază care nu anunța mare lucru: Dragu a avansat nestingherit în partea stângă şi a trimis un şut-centrare la colțul lung care a intrat în poartă, stabilind scorul pauzei, 2-2.

O primă repriză spectaculoasă, după care penalty-ul transformat de Fabry a decis soarta punctelor!

La pauză, Rednic a mutat cu Mihai și Omondi. Micovschi putea face “dubla” în minutul 55 cu un şut de la 25 de metri, care a trecut însă puțin pe lângă poartă. Trei minute mai târziu, Omondi a centrat bine din partea stângă, iar Stolnik a deviat din cădere, exact pe direcția lui Popa. În minutul 61, “centralul” Radu Petrescu a acordat lovitură liberă pentru o intervenție asupra lui Luckassen, dar apoi a fost informat de Horia Mladinovici, din camera VAR, că faultul s-a produs în careu şi UTA a primit penalty. Fabry a transformat fără probleme şi arădenii aveau din nou avantaj minim. După golul de 3-2, partida s-a echilibrat, dar în ciuda unei dominări sterile, Craiova nu a mai avut puterea să egaleze și a treia oară. Asta deși Sidibe a ratat în două rânduri din situații foarte bune, în minutele 89 și 90+2, Iacob fiind atent de fiecare dată. Susținută din nou admirabil din tribune, UTA a obținut o nouă victorie importantă, cu care “roş-albii” urcă, temporar, pe locul 6. Așadar, visul play-off-ului merge până în ultima etapă, când utiștii vor juca pe terenul lui Dinamo!

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Trif (A. Lopez 83) – Freitas (Omondi 46), Pedro (Vulturar 77) – R. Pop (Mihai 46), Fabry, Micovschi (Morar 90+4) – Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic

FC U Craiova: R. Popa – Negru, Kvakic (V. Pop 83), Lekiatas, Dragu – V. Achim, D. Albu – Baeten (Sidibe 76), Bauza, Bahassa (Ibrahim 64) – Chițu (Blănuță 76). Antrenor: Valentin David

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu (ambii din București), Mihai Marica (Bistrița). Rezervă: Sorin Vădana (Cluj)

Camera VAR: Horia Mladinovici, Radu Ghinguleac (ambii din București)

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Delegat LPF: Florin Bătrânu (Timișoara).