Villareal a câştigat trofeul Europa League, la loviturile de departajare

Villarreal a cucerit trofeul Europa League la fotbal după ce a învins-o pe Manchester United, la loviturile de departajare, cu 11-10, miercuri seara, în finala de la Gdansk (Polonia), în care scorul a fost egal, 1-1, după cele 90 de minute regulamentare şi după prelungiri. Outsidera Villarreal, la prima sa finală europeană, a reuşit să producă surpriza sub bagheta specialistului Unai Emery, cel care care câştigase deja trei trofee consecutive cu Sevilla în Europa League (204, 2015, 2016), iar în 2019 a condus-o pe Arsenal până în finală. ”Submarinul galben” s-a impus la loviturile de departajare, diferenţa fiind făcută de portarul argentinian Geronimo Rulli, care a transformat penalty-ul său şi apoi a apărat şutul omologului David de Gea. Ibericii au fost care au deschis scorul, prin Gerard Moreno (29), iar United, campioana din 2017, a egalat prin Edinson Cavani (55). La loviturile de departajare, Villarreal a fost perfectă, transformând tot, prin Gerard Moreno, Daniel Raba, Paco Alcacer, Alberto Moreno, Daniel Parejo, Moi Gomez, Raul Albiol, Francis Coquelin, Mario Gaspar, Pau Torres şi Geronimo Rulli.

11-10 la penalty-uri: portarul De Gea, singurul care a ratat!

United a marcat 10 din cele 11 şuturi, prin Juan Mata, Alex Telles, Bruno Fernandes, Marcus Rashford, Edinson Cavani, Fred, Daniel James, Luke Shaw, Axel Tuanzebe, Victor Lindeloef, iar David de Gea a ratat. A fost pentru a patra oară în istorie finalelor într-o singură manşă când câştigătoarea competiţiei a fost decisă la loviturile de departajare, după ce Galatasaray a învins-o pe Arsenal în 2000, iar Sevilla pe Espanyol în 2007 şi pe Benfica în 2014. Prin acest succes, Villarreal şi-a asigurat prezenţa în ediţia viitoare a Ligii Campionilor, deşi a încheiat pe locul 7 în campionat. (agerpres)