Victorii scontate pentru „galben-albastrele” de la FCC Baschet UAV

FCC Baschet UAV a ajuns la cinci victorii consecutive în Liga Naţională, după ce în acest weekend s-a impus scontat în faţa Rapidului şi Agronomiei, în turneul de la Bucureşti. Mai întâi, sâmbătă, baschetbalistele arădene au trecut lejer de Rapid, scor 72-47 (17-9, 17-17, 16-9, 22-12), la capătul unui joc controlat clar de trupa lui Bogdan Bulj, în special în ultimele două sferturi. Ecaterina Armanu a fost coșghetera partidei cu 21 de puncte, secondată de căpitanul Brankica Hadzovic cu 20 de puncte. Jefimija Karakasevic şi-a trecut în cont un „double-double” cu 11 puncte și 15 recuperări, pe lista marcatoarelor trecându-şi numele şi Dora Ardelean 11 puncte, Angela Beadle 8 puncte și Veatriki Akathiotou, 1 punct. Cele mai bune marcatoare ale Rapidului au fost Florina Stănici (fostă Diaconu) și Gabriela Vlad, cu câte 14 puncte. A urmat, apoi, meciul de astăzi cu gazdele de la Agronomia, ceva mai dificil decât cel cu feroviarele, scor final 59-46 (7-8, 17-17, 17-8, 18-13). Mai mult, bucureştencele au condus surprinzător la pauza mare, cu 25-24, după o primă parte în care „galben-albastrele” nu s-au regăsit în atac, ratând foarte mult. Ultimele două sferturi aveau însă să fie dominate de fetele de pe Mureş, mai în mână la aruncările de trei puncte. Karakasevic a fost a coșghetera arădencelor, cu 14 puncte, reușind încă un double-double,13 recuperări. Pentru FCC UAV au mai înscris: Akathiotou 10 puncte, Beadle 9, Ardelean 9, Fodor 8, Hadzovic 6 şi Armanu 3. A mai jucat Mîrne Nagy.

Ceva emoţii cu Agronomia, dar doar până la pauza mare

Ex-arădeanca Anca Șipoș a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu 14 puncte, secondată de Vilcinschi 11 puncte şi de o altă fostă jucătoare a Aradului, Larisa Neagu 10, puncte. Să mai spunem că în acest sfârşit de săptămână s-au jucat doar trei din cele opt meciuri programate în turnee, ca urmare a unor cazuri multiple de COVID-19 la Universitatea Cluj, Olimpia Braşov şi Rookies Oradea. Un rezultat surprinzător s-a consemnat în singurul meci disputat în celălalt turneu, unde viceliderul CSM Satu Mare a pierdut meciul cu CSM Târgovişte, scor 66-70! A fost doar a doua înfrângere stagională pentru sătmărence, care au 36 de puncte şi nu mai pot pierde locul doi după sezonul regulat. Aradul se menţine pe locul trei, cu 33 de puncte, poziţie pe care va şi termina aproape sigur, urmând să găzduiască în weekendul viitor ultimul turneu înainte de play-off, cel care în care va întâlni CSM Alexandria şi Phoenix Constanţa.