VICTORII IMPORTANTE PENTRU UTA BD SI PINCOTA, IN ETAPA DIN LIGA A II-A

Divizionarele secunde Şoimii Pîncota şi UTA Bătrâna Doamnă au obţinut astăzi victorii preţioase. Pîncota a confirmat egalul obţinut etapa trecută la Mediaş şi şi-a trecut în cont prima victorie stagională pe teren propriu, 2-1 (1-0), cu FC Caransebeş. Trupa din Podgorie a făcut o primă repriză foarte bună, dominându-şi categoric adversara, iar Pirtea a marcat în minutul 36, cu un şut din şapte metri. Gazdele au început mai decise şi mitanul secund, dar eliminarea lui Gîlcă, pentru cumul de galbene, fază consemnată în minutul 52, a dezechilibrat puţin jocul echipei lui Ionuţ Popa, care a fost egalată în minutul 61, atunci când Stoica a înscris cu capul, după o lovitură liberă executată de Livan.

„Şoimii”, buni şi în 10! Pirtea, omul meciului

Bucuria oaspeţilor a durat doar două minute, asta pentru că excelentul Pirtea a fost faultat în careu, iar Danci a executat cu sânge rece penalty-ul, 2-1. Până la final s-a jucat pe contre, cu mulţi nervi în teren, dar de consemnat a mai fost doar eliminarea fostului pîncotan Suciu, care a văzut roşu direct pentru un fault dur la mijlocul terenului. Trei puncte muncite şi meritate pentru Şoimii Pîncota, care îşi continuă parcursul bun din acest start de sezon. Irimia – Dan, Traore, Dubeștean, Siminic – Issa, Pavel – Gâlcă, Danci (89 Fuchs), Pirtea (91 Farcaş) – Alin Mihai (76 Oprea), a fost formula pentru care a optat Ionuţ Popa.

UTA BD a întors-o” pe Oli!

O victorie la fel de importantă a obţinut şi UTA BD, care s-a impus în deplasare, la Satu Mare, după un meci spectaculos, cu cinci goluri şi răsturnări de scor. Meciul a fost echilibrat, cu perioade de dominare a ambelor echipe, iar fazele de poartă nu au lipsit. Primii care au marcat au fost arădenii, Curtuiuş pivotând în careu şi şutând fără speranţe pentru Băican, 0-1 în minutul 26. Peste alte şase minute s-a restabilit egalitatea, Faur şutând cu sânge rece din careu, sub transversală. Apoi, juniorul Bura a adus-o pe Olimpia în avantaj în minutul 36, după o acţiune pe traseul Boştină – Selagea, iar la pauză era 2-1 în favoarea gazdelor. „Roş-albii” au început mai montaţi partea a doua, iar providenţialul Manea a egalat în minutul 57, cu un şut superb, de la marginea careului.

Curtuiuş a realizat „dubla”

Golul egalizator le-a dat aripi celor de la UTA BD, care au ratat o mare ocazie cu un sfert de oră înainte de final, Szekely reluând în transversală după o centrare a lui Hlistei. Când toată lumea părea să se consoleze cu egalul, Curtuiuş şi-a trecut în cont „dubla”, cu un gol marcat după o acţiune şnur, pe traseul Hlistei – Man. Trei puncte preţioase pentru formaţia lui Roli Nagy, care a făcut cea mai bună repriză de până acum din acest campionat. Arădenii aşteaptă acum cu mare încredere meciul de marţi, din 16-mile Cupei României, cu Pandurii. UTA Bătrâna Doamnă a evoluat la Satu Mare în formula: Miron – Polgar, Botiș (cpt.), Manea, Burlă – Chindriș, Rus, Dobrean (46 Jorza), Vlad (61 Hlistei) – Curtuiuș, Szekely (83 Man).