VICTORII IMPORTANTE PENTRU SEBIS SI INEU. REZULTATE SI CLASAMENT IN „C4”

Naţional Sebiş a obţinut o victorie la limită, scor 1-0, cu Millenium Giarmata, la capătul unui meci în care timişenii le-au făcut gazdelor viaţa destul de grea. Pus faţă în faţă cu trecutul, după şapte ani petrecuţi la Giarmata, Călin Cojocaru s-a declarat nemulţumit de jocul echipei sale, care totuşi, în zi proastă, a reuşit să învingă şi să îşi adauge încă trei puncte preţioase în clasament. A fost nevoie din nou de inspiraţia golgheterului Gelu Velici, care revenit după suspendare, a marcat unicul gol al partidei în minutul 34. Atunci, Cherecheş a centrat direct din lovitură liberă, iar atacantul Sebişului a înscris din cinci metri, la colţul scurt.

Velici a salvat ziua slabă a Sebişului

În repriza a doua, Naţionalul a preferat mai mult să se apere, iar Păduraru a avut destule emoţii la câteva ocazii timişene. S-a terminat până la urmă 1-0 şi Sebişul a urcat pentru o zi pe primul loc al seriei, cedat însă sâmbătă în favoarea lui ASU Poli, care a scos un egal cu Ighiu. Cojocaru a început meciul cu Giarmata în formula: Păduraru – Dăruială, Stupu, Neacșu, Cherecheș – Lazea, Avramescu – Călin (78 Stegaru), Unguru (90 Toader), Susan – Velici. CS Ineu îşi continuă seria pozitivă şi ajunge la a treia victorie în „C4”. Trupa lui Cristi Sculici a rezolvat meciul de acasă, cu Măgura Cisnădie, în prima repriză. În decurs de doar trei minute, zărăndanii şi-au asigurat un avantaj liniştitor la pauză.

Zărăndanii evadează din subsol

Mai întâi, în minutul 21, Stănaia a marcat cu un vole de la 14 metri, pentru ca în minutul 24, Filimon să îl lobeze perfect pe portarul oaspeţilor. La mijlocul părţii a doua, Maşniţă a scos un penalty, dar Stănaia a şutat telefonat şi portarul sibian a reuşit să respingă. În ciuda eforturilor celor din Cisnădie, care au presat mai mult pe final, CS Ineu s-a impus meritat, scor 2-0 şi zărăndanii evadează din subsolul clasamentului. Sculici a început cu: Bujor – Zdrențan, Bier Tudoroiu, Hulbăr – Kocsis, Clej, Stănaia, Ciocan – Huțanu (85 Şulumberchean), Filimon (Maşniţă 55).

15.Filiași                9     1     1     7     7-18        4

Etapa viitoare (6-7 noiembrie): Filiași – Pandurii II, Cisnădie – Deva, Becicherecul Mic – CSU Craiova II, CSM Lugoj – FC HUnedoara, Cugir – Sebiș, Giarmata – Ighiu, ASU Poli – CS Ineu. Minerul Motru stă.