VICTORIE SI IN INFERNUL „VERDE”: SEPSI SFANTU GHEORGHE – UNIV.GOLDIS ICIM ARAD 73-81

Baschetbalistele de la Univ.Goldiş ICIM au obţinut a doua victorie importantă a sezonului. Şi tot în deplasare, la fel ca în derby-ul din prima etapă, cu CSM Târgovişte. „Galben-albastrele” au învins în această seară Sepsi, chiar în propriul fief de la Sfântu Gheorghe, la capătul unui meci foarte disputat. Chiar şi fără canadianca Plouffe şi în doar şapte jucătoare pe parchet, trupa pregătită de Jose Araujo a făcut un meci bun în special pe faza de atac, unde arădencelor le-a cam intrat aproape tot. Primul sfert a fost echilibrat şi spectaculos, dovadă şi scorul strâns, 22-23, dar diferenţa avea să se facă în actul doi, controlat clar de vicecampioana „en-titre”, care conducea la pauza mare cu 48-35.

Diferenţa s-a făcut în sfertul doi

Cu piesele de bază în zi bună, cu un plus pentru Milovanovic, Brosovszky şi Simmons, Univ.Goldiş ICIM a gestionat bine avantajul, dar gazdele nu au renunţat atât de uşor. S-au apropiat după 30 de minute la 60-53 şi finalul se anunţa interesant. Ex-arădeanca Părău şi-a împins echipa de la spate, dar jucătoarelor echipei gazdă le-a tremurat mâna de la linia aruncărilor libere, unde au ratat de cinci ori la rând în ultimele minute, moment decisiv al partidei! Brosovszky şi Simmons au rezolvat cu sânge rece finalul şi Aradul ia o opţiune extrem de importantă în lupta pentru primul loc, scor final 73-81 (22-23, 13-25, 18-12, 20-21).

Urmează o nouă deplasare, la Alexandria

Victoriile asupra principalelor adversare la titlu, ambele obţinute în deplasare, ar putea cântări greu în economia ulterioară a campionatului. Etapa a treia a Ligii Naţionale a mai consemnat rezultatele: Rapid Bucureşti – Phoenix Galaţi 64-89, „U” Cluj – CSU Alba Iulia 46-86, Olimpia Braşov – CSM Satu Mare 87-72, CSM Târgovişte – CSU Oradea 81-50, Nova Vita Târgu Mureş – SCM Craiova 91-50 şi BCM Tymes Timişoara – CST Alexandria 51-70. Pentru „galben-albastre”, care conduc ierarhia Ligii Naţionale, cu patru victorii din tot atâtea meciuri, urmează sâmbătă o nouă deplasare, la Alexandria.

Formaţii

Sepsi: Părău 17, Paşcalău 16, Harrison 14 (2×3), Murphy 13 (1×3), Jeffery 11, Lovasz 2, Caldwell, Kilin

ICIM: Milovanovic 20, Brosovszky 17 (2×3), Simmons 16 (2×3), Broomfield 12, Engelman 9, Crăciun 4, Fussell 3 (1×3).